Gruzińskie Stowarzyszenie Młodych Prawników (GYLA), lokalne stowarzyszenie społeczeństwa obywatelskiego, z zadowoleniem przyjęło postawienie zarzutów trzem policjantom w sprawie złego traktowania Irakli Khoperia.
Jednocześnie potępiło jednak posunięcie prokuratury mające na celu ponowne przekwalifikowanie zarzutów z tortur do przekroczenia oficjalnych uprawnień, a także za opóźnione dochodzenie.
W lutym 2017 roku funkcjonariusze organów ścigania błędnie zidentyfikowali i zatrzymali Khoperię, przywieźli go „bez żadnego wyjaśnienia” do jednostki policji, gdzie torturowali mężczyznę i grozili podrzuceniem narkotyków, aby uzyskać przyznanie się do przestępstwa, którego nie popełnił . Policjanci wypuścili Khoperię po tym, jak odkryli swój błąd.
W marcu 2017 roku prokuratura rozpoczęła dochodzenie w sprawie domniemanych tortur, ale w październiku tego samego roku zawiesiła śledztwo z powodu braku znamion przestępstwa. Śledztwo wznowiono w listopadzie 2017 roku decyzją Sądu Miejskiego w Tbilisi.
29 lipca ten sam sąd orzekł areszt dla trzech policjantów po postawieniu im zarzutów przez prokuraturę.
GYLA złożyło pozew w imieniu Khoperia w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w kwietniu 2019 roku. Sprawa została wniesiona w ramach zakazu stosowania tortur (art. 3 EKPC), „ponieważ był on ofiarą złego traktowania przez funkcjonariuszy policji i toczące się dochodzenie w tej sprawie było nieskuteczne ”.
civil.ge Oprac MK
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!