Przedstawiciele misji UE na Białorusi, a także Wielkiej Brytanii, USA i Japonii spotkali się 8 czerwca w Mińsku z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Władimirem Makiejem.
Po spotkaniu z szefen białoruskiej dyplomacji, przedstawiciele misji dyplomatycznych wydali wspólne oświadczenie:
„Dyplomaci pytali o plany białoruskich władz dotyczące spełnienia wymogów konstytucji kraju oraz międzynarodowych zobowiązań związanych z podstawowymi prawami i wolnościami, a także praworządnością.
Dyplomaci wezwali władze do odpowiedzi na postulaty białoruskiego społeczeństwa:
– natychmiastowe zaprzestanie prześladowań wszystkich osób zaangażowanych w ruch demokratyczny, a także niezależnych mediów i społeczeństwa obywatelskiego; okazanie poszanowania dla wolności poglądów, wypowiedzi i zgromadzeń;
– Natychmiastowe zaprzestanie bezpodstawnych zatrzymań, tortur i nieludzkiego traktowania pokojowych demonstrantów i więźniów politycznych
– Natychmiastowe uwolnienie i rehabilitacja wszystkich więźniów politycznych i osób niesprawiedliwie zatrzymanych;
– Bezzwłoczne przeprowadzenie dochodzeń w sprawie naruszeń praw człowieka i postawienie przed sądem osób, które sankcjonowały i popełniały akty przemocy, tortury, nieludzkie traktowanie i działania niezgodne z prawem, które spowodowały obrażenia, traumę, utratę życia i ogólną atmosferę bezprawia w kraju;
– zainicjowanie wiarygodnego i pluralistycznego procesu politycznego prowadzącego do wolnych i uczciwych wyborów monitorowanych przez OBWE/ODIHR.
Dyplomaci poinformowali również ministra o możliwościach pozytywnego rozwoju stosunków dwustronnych, jeśli władze białoruskie podejmą konkretne i znaczące kroki w celu egzekwowania norm demokratycznych w kraju.
Szefowie misji wezwali władze kraju przyjmującego do powstrzymania się od działań, które utrudniają środowisku dyplomatycznemu na Białorusi wypełnianie zwykłych obowiązków dyplomatycznych w atmosferze wolnej od ingerencji i zastraszania.
Szefowie misji wyrazili również oczekiwanie, że strona białoruska pozwoli na powrót na Białoruś swoim kolegom z Litwy, Polski, Łotwy, Wielkiej Brytanii i USA, którzy zostali poproszeni o opuszczenie kraju.
Dyplomaci potwierdzili, że ich rządy są nadal gotowe wspierać i przyczyniać się do pluralistycznego dialogu narodowego na Białorusi, aby pomóc w ochronie suwerenności i niepodległości Białorusi, a także zapewnić jej bezpieczną, demokratyczną i dostatnią przyszłość.
W rozumieniu transatlantyckiej wspólnoty narodów, kamieniami węgielnymi suwerenności są zgoda (a nie podporządkowanie) obywateli, solidarność społeczna i bezpieczeństwo, dynamiczne instytucje i wolna prasa.
oprac. ba za nn.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!