Na tle pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę i sankcji wobec Rosji francuska firma inżynieryjna GTT (Gaztransport & Technigaz) ogłosiła zawieszenie prac w Rosji.
Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej firmy, zerwana została również współpraca z rosyjską Zwiezdą w ramach kontraktu na budowę 15 gazowców-lodołamaczy.
W komunikacie podkreślono, że decyzja została podjęta ze względu na ograniczenia, jakie przewiduje ósmy i dziewiąty pakiet unijnych sankcji.
„Od 8 stycznia 2023 roku umowa ze Zwiezdą zostanie zawieszona, a udział GTT na dwóch najnowocześniejszych zbiornikowcach LNG będzie ograniczony do zapewnienia bezpieczeństwa projektów i integralności technologii zgodnie z obowiązującymi sankcjami międzynarodowymi” – czytamy w komunikacie.
GTT jest światowym liderem w produkcji membranowych systemów kontenerowych, które służą do transportu i magazynowania skroplonego gazu ziemnego. Produkowane przez firmę pojemniki są niezbędne do bezpiecznego przechowywania paliw w dużych ilościach w temperaturach do -163 C.
Przypomnijmy, 15 grudnia UE uzgodniła dziewiąty pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, nałożonych w związku z agresją militarną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Sankcje zostały nałożone na przedstawicieli Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, osoby fizyczne, firmy i przedstawicieli sektora wojskowego, osoby, które brały udział w koordynowaniu kradzieży ukraińskiego zboża i innych ukraińskich produktów, w porywaniu ludzi, w szczególności dzieci.
Zakazany jest eksport cywilnych pojazdów bezzałogowych, laptopów, obrabiarek, nawigacji, GPS, odbiorników radiowych – łącznie ponad 20 grup towarów. 169 firm z Rosji ma zakaz sprzedaży czegokolwiek, ponieważ są one zaangażowane we współpracę z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym.
Zakazany jest również eksport, który dotyczy produkcji towarów w przemyśle lotniczym i kosmicznym, w tym silników lotniczych i części do nich.
Wprowadzono zakaz inwestycji w sektorze wydobywczym Federacji Rosyjskiej – zwłaszcza w sektorach wydobycia metali i minerałów, w szczególności tytanu i niklu. Dotychczasowy wolumen takich inwestycji wynosił ok. 3 mld euro.
UE rozszerzyła zakaz udziału obywateli UE w radach nadzorczych rosyjskich spółek we wszystkich spółkach państwowych.
Opr. TB, https://gtt.fr
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!