Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok 2022 ogłosił m.in. Rokiem Romantyzmu Polskiego. Wybór tej epoki wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła Adama Mickiewicza Ballady i romanse. Tomik ten ukazał się w 1822 roku i uważany jest za początek polskiego romantyzmu.
Z tej okazji Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie organizuje wycieczki – „spacer po Wilnie z Władysławem Syrokomlą”, którą w lipcu poprowadził dr Józef Szostakowski.
Władysław Syrokomla, a właściwie Ludwik Władysław Franciszek Kondratowicz herbu Syrokomla, urodził się 29 września 1823 roku w Smolgowie na Białorusi, a zmarł 15 września 1862 roku w Wilnie. Wybitny poeta i tłumacz epoki romantyzmu, nazywany często lirnikiem wioskowym, autor ironicznych wierszy stylizowanych na XVIII-wieczną sielankę oraz przyśpiewek ludowych, pochowany został na Cmentarzu na Rossie w Wilnie.
W trakcie wyprawy uczestnicy dowiadują się m.in.: jaką drogą jechał Władysław Syrokomla do Wilna; gdzie mieszkał po przybyciu do miasta; co go łączyło ze Stanisławem Moniuszką; w jakim teatrze oglądał spektakle; jakimi ulicami spacerował po mieście; co napisał o Ostrej Bramie; itp.?
Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie funkcjonuje w dworku zlokalizowanym we wsi położonej na południowy wschód od Wilna (14 km), przy starej szosie Wilno–Mińsk. Zachował się tam XIX-wieczny drewniany budynek, w którym w 1853 roku, po stracie trojga dzieci, zamieszkał Władysław Syrokomla z żoną Pauliną z Mitraszewskich Kondratowiczową.
W okresie lat 1919–1969 w dworku mieściła się szkoła, która do wybuchu II wojny światowej nosiła ona imię Syrokomli. Od 1969 roku w lewym skrzydle budynku funkcjonowała biblioteka, zaś w prawym, gdzie pierwotnie znajdował się gabinet poety, w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Władysława Syrokomli w 1975 roku uruchomiono muzeum. Można w nim obejrzeć osobiste rzeczy poety, meble, książki, z których korzystał.
W 2011 roku dokonano przebudowy gmachu, a przy muzeum powstało pierwsze na Wileńszczyźnie Centrum Informacji Turystycznej.
Jak informuje dyrektor Muzeum Władysława Syrokomli Helena Bakuło:
„Zainteresowanie dworem w Borejkowszczyźnie rośnie z roku na rok. To miejsce jak magnes przyciąga ludzi w różnym wieku. Panujący tu spokój i romantyczna atmosfera przyciąga tych, którym nieobca jest spuścizna historyczna tej ziemi i towarzyszące jej piękno. Przyjeżdżają tutaj po to, aby oderwać się od rzeczywistości, od ustawicznego pośpiechu i prozy codziennego życia, żeby wypocząć”.
W 2011 roku dokonano rekonstrukcji muzeum i biblioteki za pieniądze otrzymane z Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej i Samorządu Rejonu Wileńskiego.
„Dzięki tej rekonstrukcji udało się zachować budynek i dzisiaj możemy przyjechać tu, zapoznać się z jego historią, wypocząć na łonie przyrody. Okolice tutaj są bardzo piękne. Wykonać rekonstrukcję było bardzo trudno, ponieważ to miejsce i budynek są ważne pod względem zabytkowym. Nie wolno było nic zmieniać. Starano się zachować autentyczność. Teraz dwór wygląda jak nowy i minie wiele lat, nim potrzebny będzie ponowny remont” – zaznacza dyrektor Helena Bakuło.
Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie – ul. Sirokomlės 5 (V. Sirokomlės g. 5), wieś Bareikiškės, gmina Rukainiai, 13176, Litwa
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!