Amerykańskie środowisko wywiadowcze uważa, że wojna Władimira Putina na Ukrainie będzie prawdopodobnie „nieprzewidywalna i eskalacyjna” w nadchodzących miesiącach, powiedziała Avril Haines, dyrektorka Wywiadu Narodowego USA, cytowana przez CNN.
Podczas debaty w Senackiej Komisji Sił Zbrojnych Haynes przedstawiła we wtorek ponury i niepewny obraz kolejnego etapu inwazji Putina.
Powiedziała, że jego następny ruch będzie trudny do przewidzenia, po części dlatego, że ambicje Putina nie są dopasowane do obecnych możliwości armii konwencjonalnej Federacji Rosyjskiej.
Jej zdaniem Putin liczy na osłabienie determinacji USA i UE z powodu deficytu żywności, energii i wzrostu inflacji.
Haynes uważa, że sytuacja może „zwiększyć prawdopodobieństwo, że prezydent Putin podejmie bardziej zdecydowane działania”. „W tym wprowadzenie stanu wojennego, reorientację produkcji przemysłowej czy potencjalną eskalację działań wojennych” – powiedziała.
Według niej środowisko wywiadowcze nie wierzą, że Putin użyje broni jądrowej, chyba że dostrzeże „egzystencjalne zagrożenie” dla Rosji lub własnych rządów.
Z kolei gen. Scott Berrier, szef Agencji Wywiadu Obronnego, zwrócił uwagę, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło od 8 do 10 wysokich rangą generałów. Jak zauważył, niektórzy przypisują tę nietypowo wysoką liczbę wsparciu wywiadowczemu zapewnianemu przez Stany Zjednoczone, inni zaś, zmuszaniem generalicji do działania w głównej strefie konfliktu, by motywować wojsko.
Berrier powiedział również, że Stany Zjednoczone nie spodziewają się w najbliższej przyszłości użycia taktycznej lub bojowej broni jądrowej przez Rosję.
Szefowa Wywiadu Narodowego USA powiedziała też, że cele Putina wykraczają daleko poza Donbas. „Nawet jeśli im się to uda, nie jesteśmy pewni, czy walki w Donbasie faktycznie zakończą wojnę” – powiedziała.
Według niej w najbliższej przyszłości Putin zechce zająć obwody donieckie i ługańskie, przejąć kontrolę nad miastem Chersoń i potencjalnie poszerzyć szlak lądowy do Naddniestrza. Jednak środowisko wywiadowcze uważa, że aby osiągnąć Naddniestrze, Putin będzie musiał ogłosić pełną mobilizację w Rosji, czego do tej pory nie robił.
„Ponieważ zarówno Rosja, jak i Ukraina wierzą, że mogą kontynuować postęp militarny, nie widzimy realnej ścieżki do negocjacji, przynajmniej w krótkiej perspektywie”, powiedziała Haynes.
Przypomnijmy, że Izba Reprezentantów USA zatwierdziła 10 maja pakiet pomocy dla Ukrainy wartości 39,8 mld USD.
oprac. ba za eurointegration.com.ua/edition.cnn.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!