W ostatnich tygodniach Ukraina zmobilizowała wysiłki na rzecz ulepszenia fortyfikacji, przesuwając się na bardziej defensywne pozycje wzdłuż większej części linii frontu – tak wynika to z raportu wywiadu brytyjskiego Ministerstwa Obrony z 20 grudnia.
Brytyjski wywiad, na który powołuje się portal „Europejska Prawda” wskazuje, że dzieje się to w odpowiedzi na wezwaniea Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z końca listopada 2023 roku do przyspieszenia prac fortyfikacyjnych w kluczowych sektorach.
Analitycy zauważają, że Ukraina pracowała nad wzmocnieniem umocnień wzdłuż granicy z Białorusią, gdzie od połowy grudnia 2023 roku zainstalowano tzw. „zęby smoka”, drut kolczasty i rowy przeciwczołgowe.
Jednocześnie Rosja kontynuuje lokalne działania ofensywne w kilku sektorach, ale liczba pojedynczych ataków rzadko przekracza liczbę plutonu – wynika z raportów wywiadu.
„Większy przełom w Rosji jest mało prawdopodobny i w ogóle front jest statyczny” – podsumowują Brytyjczycy.
Jak podaje portal Obozrevatel, wojsko zwróciło się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prośbą o dodatkową mobilizację ok. 500 tys. Ukraińców . Jednak zdaniem samego prezydenta są to kolosalne wydatki, na które wciąż nie wiadomo, skąd wziąć środki.
Senat USA będzie głosował nad pakietem pomocowym dla Ukrainy dopiero na początku przyszłego roku. Negocjatorzy z Partii Demokratycznej i Republikańskiej będą pracować nad tą kwestią podczas przerwy zimowej.
Tak wynika ze wspólnego oświadczenia lidera większości w Senacie USA Chucka Schumera i lidera Republikanów Mitcha McConnella, opublikowanego na stronie internetowej Demokratów w Senacie.
ba za war.obozrevatel.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!