Od 13 do 19 lutego przez porty morskie obwodu odeskiego wyeksportowano 760,2 tys. ton produktów rolno-przemysłowych, czyli o 33% mniej niż transporty tym kanałem tydzień wcześniej. Według służby prasowej Ukraińskiego Klubu Biznesu Agrarnego (UCAB) liczba statków załadowanych w tym tygodniu wyniosła 22 jednostki, czyli o cztery statki mniej niż w poprzednim tygodniu.
Według szacunków UCAB największym wolumenem eksportu w 29. Tygodniu funkcjonowania „korytarza zbożowego” były: kukurydza (52% eksportu w tym okresie), pszenica (25%) i makuch słonecznikowy (9%).
Ukraińskie produkty trafiły do Azji (Chiny, Turcja, Bangladesz i inne), Europy (Holandia, Wielka Brytania, Hiszpania i inne) oraz Afryki (Egipt, Tunezja, Kenia i inne).
„Spowolnienie „korytarza zbożowego” przez stronę rosyjską trwa, co nie pozwala temu kanałowi eksportowemu w pełni funkcjonować i tworzy kolejkę statków. Jednak kwestia kontynuacji jego prac jest już na porządku dziennym. Negocjacje w tej sprawie rozpoczną się mniej więcej za tydzień” – poinformowało stowarzyszenie.
Przypomnijmy, 22 lipca 2022 roku Ukraina i Rosja, za pośrednictwem Turcji, podpisały odrębne porozumienia z ONZ w sprawie przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne po rozpoczęciu wojny na pełną skalę.
1 sierpnia ub. roku pierwszy od 24 lutego statek z ukraińską żywnością wypłynął z Odessy.
26 listopada 2022 r. rozpoczęła się realizacja nowej międzynarodowej inicjatywy „Zboże z Ukrainy”, w ramach której ukraińska żywność będzie eksportowana do krajów Afryki i Azji.
W styczniu 2023 r. w wyniku rosyjskich ataków rakietowych doszło do znacznego ograniczenia eksportu zboża z Ukrainy.
26 stycznia Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy poinformowało, że wyraźnie się zmniejszyła dzienna liczba wyjść załadowanych statków wzdłuż „korytarza zbożowego” z ukraińskich portów.
Opr. TB, www.ucab.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!