Nie jest możliwe wypłacanie ukraińskich emerytur na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego, dopóki te terytoria nie powrócą pod kontrolę władz ukraińskich.
Poinformował o tym Wadim Czernysz, minister ds. tymczasowo okupowanych terytoriów i ludności przesiedlonej Ukrainy.
„To niemożliwe. Nie tam nie ma banków i nie można wznowić ich działalności. Nie ma możliwości zapewnienia tam bezpieczeństwa. Wymagania dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy nie mogą być tam zapewnione. Dlatego istnieje tylko jeden schemat. Tak jak obecnie, otrzymywać emeryturę w postaci kartek, wydanych przez Oszczadbank Ukrainy” – wyjaśnił.
Jego zdaniem, kwestia wypłacania emerytur mieszkańcom ORDŁO [Oddzielne Rejony Obwodów Donieckiego i Ługańskiego – red.] wiąże się nie tylko z systemem bankowym, ale także z płaceniem podatków. „Fundusz emerytalny nie bierze się z powietrza. Firmy, które płaciły podatki do ostatniego momentu [przed początkiem wojny w Donbasie – red.], „odpadły”… Firmy, które tam działały, płaciły podatki do budżetu Ukrainy do ostatniego dnia – dodał.
Przypomnijmy, 10 lipca organizacja praw człowieka Human Rights Watch wezwała w liście do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego władze ukraińskie do zintensyfikowania prób ochrony praw starszych Ukraińców mieszkających na terytorium nie kontrolowanym przez rząd w obwodach donieckim i ługańskim. Obrońcy praw człowieka twierdzą, że Ukraina powinna zaprzestać praktyk dyskryminujących, które zmuszają chcących otrzymać świadczenia emerytów z ORDŁO do przekraczania linii demarkacyjnej. Według działaczy praw człowieka około miliona osób co miesiąc przekracza punkty kontrolne w Donbasie. Ponad połowa z nich to osoby, które podróżują na terytorium kontrolowane przez władze ukraińskie, aby otrzymać emerytury. Aby kwalifikować się do płatności, emeryci muszą mieć status imigranta. 8 lipca ukraiński prezydent na szczycie Ukraina-UE w Kijowie zaproponował przedłużenie okresu, w którym emeryci z ORDŁO muszą opuścić okupowane terytorium, aby otrzymać emeryturę ukraińską z 60 dni do jednego roku.
Opr. TB, https://www.radiosvoboda.org/
fot. https://www.radiosvoboda.org/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!