-Nadużycia wyborcze powodują, że dzisiaj wyborów w Rosji nikt nie może traktować jako demokratyczne – ocenił wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański.
Zwycięstwa w tzw. wyborach prezydenckich w Rosji pogratulowały Putinowi Wenezuela, Serbia, Białoruś ZSRS i Chiny. Nie pogratulowały kraje NATO i UE.
Polski MSZ wydał też oświadczenie, które jednocześnie wydały inne kraje zachodnie, że nie uznaje wyników na okupowanym przez Rosję Krymie.
AKTUALIZACJA:
Późnym popołudniem pojawiły się pierwsze kraje zachodnie gratulujące Putinowi – kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Węgier Viktor Orban. Merkel życzyła Putinowi „sukcesu w stojących przed nim zadaniach” i wezwała do dialogu. ”
„Wierzę, że Pana reelekcja oznacza gwarancję, iż rozwijanie naszych dwustronnych kontaktów będzie mogło być kontynuowane także w przyszłości” – napisał z kolei Viktor Orban, życząc Putinowi także dużo siły.
Natomiast prezydent Francji Emmanuel Macron, jak głosi komunikat jego urzędu, „w imieniu Francji złożył Rosji i narodowi rosyjskiemu życzenia sukcesu w modernizacji politycznej, demokratycznej, gospodarczej i społecznej kraju”, ale jednocześnie wezwał Rosję do działania w celu rozwiązania konfliktu w Syrii i ograniczenia strat cywilnych wyraził zaniepokojenie sytuacją w regionach kraju, gdzie zaangażowana jest militarnie Rosja (na temat ostatnich wydarzeń we wschodniej Gucie czytaj tutaj). Macron podkreślił też, że „Francja pozostaje ściśle przywiązana do pełnego przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach jej granic uznanych na arenie międzynarodowej, a także do skutecznego wdrożenia porozumień z Mińska tak szybko, jak to możliwe”. Według francuskiego prezydenta rosyjskie władze powinny też wyjaśnić sprawę próby zabójstwa 4 marca w Salisbury byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii oraz „wziąć na siebie odpowiedzialność za ewentualne programy, które nie zostały zgłoszone Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej”.
Według służb prasowych Kremla prezydent Putin powiedział swemu francuskiemu odpowiednikowi, że obwinianie Rosji o to, że stoi za próbą otrucia Skripala i jego córki jest całkowicie nieuzasadnione. Putin wyraził jednocześnie gotowość prowadzenia wspólnego z Brytyjczykami śledztwa w tej sprawie.
Dziś również Władimir Putin oświadczył: – Rosja nie zamierza wdawać się w nowy wyścig zbrojeń. Chcemy konstruktywnego dialogu z międzynarodowymi partnerami.
Oprac. MaH, msz.gov.pl, tvp.info, deon.pl, gazetaprawna.pl
fot. EU2016 SK, CC0
1 komentarz
rem
21 marca 2018 o 18:40panie szymański czy może pan powiedzieć kiedy w polsce była demokracja?według mnie NIGDY.