Po zakończeniu obrad Rady NATO-Rosja, minister obrony FR Siergiej Szojgu oświadczył, że w rozwoju współpracy Rosji z NATO przeszkadzają: konfrontacyjne plany dotyczące budowy tarczy antyrakietowej w Europie, próby wskrzeszenia starego traktatu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie, polityka rozszerzania Sojuszu i zbliżanie się jego infrastruktury wojskowej do granic Rosji.
Ponadto Szojgu przypomniał, że Rosja chciałaby otrzymać wiążące prawnie gwarancje, że obrona przeciwrakietowa nie jest skierowana przeciwko niej.
Istnienie rozbieżności w sprawie tarczy potwierdził sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, podkreślając, że w wielu innych sprawach współpraca Sojuszu i Rosji układa się dobrze.
Szojgu odbył spotkania dwustronne z sekretarzem generalnym NATO oraz szefami resortów obrony Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.
Na posiedzeniu Rady NATO-Rosja 23 października w Brukseli omawiano stan i perspektywy rozwoju stosunków Rosji z Sojuszem, kwestie dotyczące bezpieczeństwa europejskiego i zapobiegania międzynarodowemu terroryzmowi oraz aktualne problemy międzynarodowe, w tym sytuację w Afganistanie i Syrii.
Rada poparła zorganizowanie w listopadzie międzynarodowej konferencji pokojowej – Genewa 2 w sprawie Syrii. Tematem rozmów były też rozpoczynające się 2 listopada w Polsce i krajach bałtyckich ćwiczenia wojskowe NATO – Steadfast Jazz 2013, na które mają przyjechać rosyjscy obserwatorzy.
Kresy24.pl/OSW, PAP, gazeta.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!