Poczta Polska wraz z Pocztą Litewską wprowadziły do obiegu znaczek emisji „300. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Trockiej – Patronki Litwy”. Wspólny znaczek został wyemitowany w 100 tys. egzemplarzy, w Polsce i w 30 tys. na Litwie. Prezentacja odbyła się w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach, gdzie znajduje się cudowny wizerunek Bogarodzicy.
Na znaczku został umieszczony obraz Matki Bożej Trockiej. Na przywieszce – ten sam obraz w odświętnej sukni z koronami. Znaczek zaprojektowała malarka Agnieszka Sancewicz. Jego prezentacja odbyła się w Trokach w obecności przedstawicieli Poczty Polskiej i Poczty Litewskiej, władz kościelnych i świeckich.
Jak powiedział podczas prezentacji metropolita wileński abp Gintaras Grušas, „Matka Boska znów łączy nasze narody, patronka Litwy otoczyła swą opieką nasz kraj i stosunki z Polską”.
Wspólne polsko-litewskie przedsięwzięcie jest poświęcone przypadającej w 2018 roku 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Trockiej, która miała miejsce 4 września 1718 roku. Była to pierwsza koronacja w Wielkim Księstwie Litewskim i druga w Rzeczpospolitej po jasnogórskim wizerunku. Od tej chwili Maryja z Trok była uważana za patronkę Litwy, a kopie obrazu rozpowszechniły się na terenie całego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem znajdujący się w kościele Nawiedzenia NMP w Trokach przedstawia tronującą, ujętą frontalnie i wpisaną w trójkąt równoboczny Marię, podtrzymującą prawą ręką siedzące na jej kolanach Dzieciątko, a w lewej trzymającą gałązkę róży z trzema kwiatami. Wizerunek trockiej Maryi charakteryzuje się bizantyjskim stylem obrazowania i malowania ikon. Jednocześnie można dostrzec na nim istotne rysy późnośredniowiecznego malarstwa zachodniego: szerokie szaty, okrywające figurę równymi fałdami. Obraz Matki Boskiej Trockiej w sposób niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju łączy różne style ikonopisania.
Wizerunek Matki Boskiej Trockiej był uznawany za cudowny i obdarzany czcią nie tylko przez katolików, lecz także przez prawosławnych, schizmatyków, pogan, Tatarów, a Najświętsza Maryja Panna Trocka otaczała ich swą opieką, co potwierdzają opisy cudów. W pierwszej połowie XVII w. na Litwie żaden inny wizerunek Maryi nie był tak słynny jak obraz Matki Boskiej Trockiej. Niestety w XX wieku, szczególnie w jego drugiej połowie, w na siłę laicyzowanym kraju jej kult popadł w zapomnienie.
Sejm Litwy ustanowił 2018 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Trockiej – towarzyszące temu jubileuszowi wydarzenia mają na celu odrodzenie kultu trockiej Madonny.
I jeszcze ciekawostka: ci, którzy nabędą cały arkusik ze znaczkami (np. na stronie Poczty Polskiej: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl/sklep_pl/index.php5), w dolnej jego partii napotkają tłoczoną złotymi czcionkami modlitwę do Matki Boskiej Trockiej:
„O Matko, Co stolicę naszych przodków obrałaś za swój tron, uczyń naszą ziemię i serca nasze królestwem Syna Twego. Racz rządzić nami w czasie pokoju, wspieraj w niewoli, pocieszaj w nieszczęściach. Bądź miłościwą Królową naszego kraju teraz jak byłaś przez wieki. Niechaj Twoją koronę chwały ozdobią perły niewinności i miłości z serc naszej młodzieży i wiary naszego narodu. Amen”.
Kresy24.pl / Wilnoteka.lt
1 komentarz
Pafnucy
9 sierpnia 2018 o 18:31Popłakałam się ze wzruszenia. Podobno ćwierć euro od każdego sprzedanego na Lietuvie znaczka zostanie przeznaczone na odszkodowanie za Możejki. To piękny gest solidarności i przyjaźni. Czy do każdego znaczka zakupionego przez Polaka dorzucą mu ziemię i kawałek torów kolejowych?