„ZSRS to wielki eksperyment w historii ludzkości, pierwsza unia europejska”. „Był wspaniałym modelem, w którym wszystkie narody wiele zyskały zachowując przy tym swoją tożsamość”.
Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty zorganizowanej wczoraj (14 grudnia) przez propagadandystów Kremla na antenie „Głosu Rosji”. Odbyła się pod hasłem „90 lat od powstania ZSRS: od związku socjalistycznych republik do przestrzeni euroazjatyckiej”. Poświęcona była „wzmocnieniu więzi” pomiędzy krajami postsowieckimi.
Nowa koncepcja rosyjskiej polityki zagranicznej, do której wyraźnie nawiązywała debata, została opracowana na polecenie Władimira Putina. Pod hasłem „integracji na obszarze postsowieckim”, stawia ona na powrót pod wpływy Kremla np. Ukrainy, ale również pozostałych państw obszaru postsowieckiego – przez „pogłębienie procesów integracyjnych”.
Na drugim miejscu wśród priorytetów Rosji jest w nowej strategii międzynarodowej UE i główni partnerzy Rosji: Niemcy, Francja, Włochy i Holandia, z którymi Rosję łączy współpraca w sferze gazowej. Dopiero za nimi plasują się Stany Zjednoczone, od których Rosja „będzie się domagać, by zagwarantowały prawnie, że tarcza antyrakietowa nie będzie skierowana przeciwko rosyjskim siłom powstrzymywania jądrowego”.
Koncepcja nakreśla też misję, jaką Rosja powinna pełnić w warunkach „globalnych zawirowań”. Jaka to misja? Unikalna! Rosja chce grać rolę „czynnika równoważącego w kwestiach międzynarodowych”, a za rosnącą niestabilność i nieprzewidywalność świata odpowiedzialnością obarcza kryzys światowy, ingerencję Zachodu w sprawy innych państw i osłabianie roli ONZ.
Moskwa zamierza ponadto „wesprzeć gospodarkę światową” i w tym celu ma zamiar „aktywnie wpływać na kształtowanie sprawiedliwej i demokratycznej globalnej architektury handlowej i gospodarczej oraz walutowo-finansowej”.
Będzie też „domagać się szacunku dla praw człowieka”, ale „z uwzględnieniem specyfiki narodowej, kulturowej i historycznej każdego państwa”.
Dla realizacji tych celów Moskwa wykorzysta „instrumenty i możliwości społeczeństwa obywatelskiego” oraz „możliwości oferowane przez nowoczesne technologie (np. dyplomacja twitterowa). Szczególna rola przypadnie w udziale Rosjanom poza granicami kraju.
Eksperci, których opinię na temat priorytetów polityki zagranicznej Rosji przywołuje dziennik „Kommiersant”, oceniają, że tym razem Moskwa na poważnie bierze się do odbudowy przestrzeni posowieckiej poprzez budowę Europazjatyckiej Unii Gospodarczej.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!