Władze Bobrujska wystawiły na licytację część historycznego obiektu — Twierdzy Bobrujskiej nad Berezyną. Obiekt trafi do nowego właściciela za bezcen. W 2009 roku na terytorium Twierdzy odnaleziono szczątki żołnierzy I Polskiego Korpusu w Rosji — w miejscu zniszczonego przez władze sowieckie Kopca Dowborczyków.
Jak podaje Nasza Niwa, ogłoszenie o sprzedaży reduty pod adresem Kreposnyj Wał 27 w Bobrujsku, pojawiło się na stronie internetowej Komitetu Wykonawczego Miasta Bobrujsk. Cena wywoławcza za budynek o powierzchni 545,7 m2 z fragmentem ceglanego muru to równowartość …48 złotych.
Nowy nabywca musi spełnić jednak warunek: W związku z tym, że budynek stanowi część Twierdzy Bobrujsk, wpisanej na Państwową Listę Wartości Historycznych i Kulturowych, w ciągu trzech lat od nabycia nowy właściciel ma wykonać prace remontowe i restauratorskie w obiekcie.
Wystawiony na sprzedaż budynek zbudowany na północno-zachodnim krańcu twierdzy jest dziś w bardzo złym stanie, sporo ucierpiał z rąk wandali. Okalające go mury obronne zostały rozebrane w latach 60. XX w. przez żołnierzy pancernej jednostki wojskowej stacjonującej na terenie twierdzy.
W 2007 roku miejscowe władze przyjęły projekt rekonstrukcji Twierdzy Bobrujsk, ale minęło 17 lat, a obiekt popada w ruinę. Brakuje nadzoru, złodzieje systematycznie od lat wywożą cegłę. Podziemne korytarze, łączące niegdyś poszczególne umocnienia, w wielu miejscach już się osypały.
W 2009 roku, na terenie twierdzy zostały odnalezione szczątki żołnierzy I Polskiego Korpusu w Rosji. Pochówki znajdowały się w miejscu, gdzie w maju 1918 usypano kopiec Dowborczyków. Oprócz szczątków wykopano guziki, emblematy, pagony, obrazki. Według historyków z IPN w tym masowym grobie mogły spoczywać szczątki nawet 2 tys. legionistów, którzy w nocy z 2/3 lutego 1918 r. brawurowym szturmem zdobyli twierdzę i miasto. Opanowanie Bobrujska dało początek zaciętym walkom z bolszewikami, które trwały przez blisko 4 miesiące.
W lutym 1918 r. za sprawą I Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, Bobrujsk stał się on „stolicą” odradzającego się na Kresach Wschodnich państwa. Ta „Rzeczpospolita Bobrujska”, opisana na portalu „Przystanek Historia” przez Wojciecha Jerzego Muszyńskiego, przetrwała zaledwie kilka miesięcy.
I Korpus Polski zajmował nie tylko Twierdzę, ale na podstawie umowy z armią cesarsko–niemiecką administrował sześcioma powiatami wschodniej Mińszczyzny, a oddziały Korpusu przejściowo zajmowały m.in. Mohylew, Mińsk, Dukorę, Żłobin i i Rohaczew do linii Dniepru, stanowiąc oporę przeciwko wojskom bolszewickim. Jak pisze Zdzisław J. Winnicki w recenzji opracowania pt: Dowborczycy z twierdzy Bobrujsk, trzon Korpusu stanowili Polacy zmobilizowani na początku I wojny światowej w Królestwie Polskim.
ba za nashaniva.com niedziela.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!