W dniu 6 stycznia 2023 roku, w święto Trzech Króli, w Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie zainagurowany został Rok Władysława Syrokomli, z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Poety. Uroczystość połączono z prezentacją kalendarza ściennego na rok 2023 pt. „Droga Władysława Syrokomli 1823–1862”.
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin i ogłoszenia Roku Władysława Syrokomli, dyrektor Helena Bakuło zapowiedziała liczne imprezy kulturalne, tematycznie powiązane z jego twórczością poetycką, ale też jako podróżnika.
Pierwszym wydarzeniem, wpisującym się w te zapowiedzi, jest właśnie publikacja przez Muzeum kalendarza ściennego na rok 2023, zatytułowanego „Droga Władysława Syrokomli 1823–1862”.
Wydawnictwo, które zaprezentowała zebranym Alina Balčiūnienė, autorka wraz z Józefem Szostakowskim zdjęć do kalendarza, zawiera wiersze Władysława Syrokomli. Szatę graficzną zaprojektował znany grafik komputerowy Sławomir Subotowicz.
Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie w celu popularyzacji twórczości Poety, z okazji dwusetnej rocznicy jego urodzin, ogłosiło też konkurs przekładów jego wierszy na język litewski.
Mottem konkursu stały się słowa Władysława Syrokomli:
„Ziemio moja rodzona, Litwo moja święta.
Żółtym piaskiem i drobną trawą przytrząśnięta”.
Po II wojnie światowej tomiki poetyckie Władysława Syrokomli wznawiane były wyjątkowo rzadko. Muzeum Władysława Syrokomli poinformowało, że wydało drukiem wiersze Poety i chętnie pomoże uczestnikom konkursu w zdobyciu książki i wyborze utworu do tłumaczenia.
Po II wojnie światowej tomiki poetyckie Władysława Syrokomli wznawiane były wyjątkowo rzadko.
Warto dodać, że wspomniane 10-tomowe wydanie „Dzieł wszystkich” przekazał bibliotece Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie profesor Bogusław Grużewski, który odziedziczył je po swoich rodzicach.
Z kolei t. IX „Dzieł”: „Przekłady poetów polsko-łacińskich epoki zygmuntowskiej” podarował dla zbiorów muzeum Stefan Świetlikowski, zaś książkę „Wędrówki po moich niegdyś okolicach” w języku białoruskim, wydaną w Mińsku przekazała dyrekcja Szkoły im. Władysława Syrokomli w Smolhowie – miejscu urodzenia poety.
Z okazji Roku Poety Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie organizuje też wycieczki – „spacer po Wilnie z Władysławem Syrokomlą”, którą w lipcu br. poprowadził dr Józef Szostakowski.
W trakcie wyprawy uczestnicy dowiadywali się m.in.: jaką drogą jechał Władysław Syrokomla do Wilna; gdzie mieszkał po przybyciu do miasta; co go łączyło ze Stanisławem Moniuszką; w jakim teatrze oglądał spektakle; jakimi ulicami spacerował po mieście; co napisał o Ostrej Bramie; itp.?
Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie (Vladislavo Sirokomlės muziejus) – ul. Sirokomlės 5 (V. Sirokomlės g. 5), wieś Bareikiškės, gmina Rukainiai, 13176, Litwa
Tel. +370 5 243 6402
e-mail:
he***********@gm***.com
Muzeum czynne:
- Styczeń–luty: nieczynne
- Marzec–maj: 11:00–17:00
- Czerwiec–lipiec: godz. 11:00–14:00
- Muzeum w państwowe dni świąteczne jest nieczynne.
Kinga Adamczyk na podst.: instytutksiazki.pl; kurierwilenski.lt; l24.lt; przewodnik-wilno.lt; Ludwik Kondratowicz (Władysław Syrokomla), „Poeci Polscy”, Warszawa 1964; Władysław Syrokomla : antologia, „Poezja Polska”, Warszawa 2011; Władysław Syrokomla (Ludwik Kondratowicz) / przez J.I. Kraszewskiego, Warszawa 1863
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!