W dniach 20–21 grudnia 2023 roku w Warszawie przebywała z nadzwyczajną wizytą delegacja Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią. Delegacji przewodniczył europoseł Waldemar Tomaszewski, lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin.
W składzie delegacji znaleźli się ponadto europosłowie z Polski Janina Ochojska, Tomasz Frankowski i Karol Karski, węgierski europoseł Marton Gyongyosi oraz doradca do spraw międzynarodowych dr Bogusław Rogalski. Sprawy organizacyjne nadzorował administrator PE odpowiedzialny za politykę wschodnią Florian Carmona.
Celem wizyty w Warszawie przedstawicieli jednego z najważniejszych organów Unii Europejskiej było omówienie relacji unijno-białoruskich oraz analiza bieżącej sytuacji na Białorusi. Ma to istotne znaczenie dla sąsiadów Białorusi, szczególnie dla wielu mieszkańców podzielonej granicą Wileńszczyzny, którzy posiadają rodziny po drugiej stronie granicy.
Podczas rozmów wiele uwagi poświęcono prześladowaniom polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, zwłaszcza osobom przebywającym w więzieniach. Europoseł Waldemar Tomaszewski zaproponował konkretne działania dyplomatyczne, które należy podjąć w celu pomocy poszkodowanym rodakom. Wśród nich wymienił zapewnienie pomocy prawnej oraz opieki lekarskiej dla pozbawionych wolności działaczy polskich na Białorusi, natomiast ich rodziny, przy wykorzystaniu kanałów dyplomatycznych, należy otoczyć opieką rzeczową i finansową.
Podczas wizyty doszło do kilku ważnych spotkań: w Sejmie RP z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Pawłem Kowalem oraz przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej Andrzejem Grzybem. W drugim dniu wizyty oficjalna delegacja Parlamentu Europejskiego na czele z posłem Waldemarem Tomaszewskim w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych spotkała się z ministrem Radosławem Sikorskim i jego najbliższymi współpracownikami.
W trakcie wizyty delegacji PE odbyło się również spotkanie z przedstawicielami niezależnych mediów białoruskich i demokratycznej opozycji białoruskiej, w tym z Pawłem Łatuszką, Alesiem Michalewiczem i Witalijem Rymaszewskim.
Zakończona wizyta w Warszawie delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią była próbą wypracowania nowych możliwości lepszej pomocy obywatelom Białorusi ze strony Unii Europejskiej.
RTR na podst. www.gov.pl
1 komentarz
nie wiem, więc się wypowiem
23 grudnia 2023 o 19:50Idea Paraolimijska jest bardzo piękna i ja ogólnie jestem za, a nawet sugeruję utworzenie na tej samej zasadzie ParaParlamentu Europejskiego.
Bo niby dlaczego osoby obdarzone mniejszym intelektem lub ogólnie słabo ogarnięte życiowo, zwłaszcza gdy nie z własnej winy, nie mogły by brać udziału w pracach takiego Para Para Lamentu.
O komu to szkodzi, jeśli się zbiorą, posiedzą i pobiadolą. Niech nawet uchwalą apel, uchwałę lub rezolucję. – Zaspokoją oni swoją potrzebę bycia kimś ważnym i zrobią to w sposób kontrolowany, najmniej szkodliwy społecznie i bez skutków prawnych.
Niestety, osoby takie, uczestnicząc w obradach i pracach prawdziwego Parlamentu zaspokajają swoją potrzebę bycia docenionym i zauważonym, w sposób, który bywa tragiczny dla reszty społeczeństwa.
Na przykład taki Herostrates, który podpalił świątynie Artemidy w Efezie – gdyby stworzono mu szansę zdobycia sławy w Para Igrzyskach, albo w zawodach Para Rydwanów, albo w zawodach Plucia na Odległość lub Rzutu Beretem pod Wiatr, lub w Familiadzie – nie podpalił by tej podobno pięknej świątyni. Nie miałby motywacji. Dlaczego nie możemy uczyć się na cudzych błędach?