Premier RP Mateusz Morawiecki podczas swej wizyty na Litwie 2 maja, wspólnie z Ingridą Šimonytė, wziął udział w obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą, m.in. inaugurując rozbudowę Domu Kultury Polskiej w Wilnie. W poniedziałek natomiast odbyło się uroczyste, polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pisze „Kurier Wileński”.
Oficjalna wizyta premiera Polski w naszym kraju nie dotyczyła wyłącznie kwestii historycznych. Szefowie rządów Polski i Litwy omówili sytuację dotyczącą relacji polsko-litewskich oraz bezpieczeństwa w regionie. „Symboliczny jest fakt, że pierwsza wizyta na szczeblu rządowym w tym roku odbyła w wigilię obchodów 230.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja” – powiedziała podczas wspólnej konferencji Ingrida Šimonytė. Litewska premier podziękowała Morawieckiemu za rozwój wzajemnych relacji i projektów infrastrukturalnych. Szefowa rządu Litwy poinformowała, że jesienią ma odbyć się wspólne posiedzenie rządów obu krajów, na którym zostanie nakreślony plan działania na najbliższą przyszłość.
Litewska polityk oświadczyła, że oba kraje będą pracowały nad tym, aby prąd wyprodukowany w elektrowni w Ostrowcu nie trafił na rynek unijny. Obaj premierzy zapewnili, że nadal będą wspierali społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. „Musimy zachować jedność, ponieważ bronimy nie tylko własnej wolności i niepodległości, ale również prawa naszych sąsiadów do samodzielnego decydowania o własnym losie” – oświadczyła Šimonytė.
Premier RP zaznaczył, że głos Polski i Litwy w sprawie agresywnej polityki Rosji na arenie międzynarodowej jest czymś bardzo ważnym. „To obszar szczególnie wrażliwy z punktu widzenia – niestety trzeba to mocno powiedzieć – imperialistycznej polityki rosyjskiej. Dlatego wspieramy Ukrainę i Białoruś w ich walce o demokrację, w ich walce o wolność. Poprawa sytuacji na Wschodzie jest miarą naszego realizmu i dlatego kontekst NATO i UE jest tutaj absolutnie pierwszoplanowy” – zadeklarował Morawiecki.
Więcej na temat wizyty premiera pisze „Kurier Wileński”.
Kresy24 za kurierwilenski.lt
Fot. Mariusz Paluszkiewicz
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!