JE Ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł wraz z panią konsul Irminą Szmalec i Marianem Sokalskim odwiedził Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego w Mejszagole.
Atmosfera „pałacyku” i zgromadzone w nim pamiątki, dokumenty niezwykłe historie szczerze zainteresowały gości.
Życiorys Patriarchy Wileńszczyzny, którego duszpasterstwo wypełniała troska o godne życie każdego człowieka, był tematem rozmów przy herbacie i tradycyjnych pączkach.
Radna Samorządu Rejonu Wileńskiego, Maria Rekść, główny wykonawca testamentu ks. prałata, a także posłanka Rita Tamašunienė i starosta Andrzej Adomaitis zapoznali z historią miasteczka i podzielili się osobistymi wspomnieniami i przeżyciami związanymi z obecnością w Mejszagola świątobliwego kapłana.
Wcześniej zacna delegacja złożyła wieńce i zapaliła znicze na grobach żołnierzy i ks. Józefa Obrembskiego.
Mejszagoła leży około 25 km na północny-zachód od Wilna; na mapie kulturalnej Kresów miejscowość znana jest z dworu Houwaltów, w którym obecnie działa Centrum Rzemiosła Tradycyjnego.
Z Mejszagołą nierozerwalnie związana jest postać księdza prałata Józefa Obrembskiego.
Józef Obrembski (ur. 19 marca 1906 w Skarżynie Nowym koło Zambrowa, zm. 7 czerwca 2011 w Mejszagole) – duchowny katolicki, prałat, działający na Wileńszczyźnie. Był synem Justyna Wincentego i Anny z Kołaczkowskich. W roku 1926 rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Wilnie, kształcił się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego. 12 czerwca 1932 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską rozpoczął od wikariatu w Turgielach. Od roku 1950 pełnił obowiązki proboszcza w Mejszagole. Mimo zakazów prowadził działalność duszpasterską: katechezę wśród dzieci, udzielał sakramentów świętych (również potajemnie), jeździł po kolędzie, odwiedzał chorych. Wielokrotnie był przesłuchiwany przez funkcjonariuszy sowieckiego KGB.
Władze rejonu wileńskiego nadały mu tytuł Honorowego Obywatela Rejonu Wileńskiego. W 2008 otrzymał z rąk ambasadora Janusza Skolimowskiego pierwszą na Litwie „Kartę Polaka”. 19 marca 2007 roku Szkole Średniej w Mejszagole uroczyście nadano imię ks. Józefa Obrembskiego.
Murowany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Mejszagole został zbudowany w 1865 roku. Jego trzy wieże widać z daleka. Ostatnią wolą prałata Obrembskiego było urządzić na plebanii miejsce pamięci poświęcone wszystkim księżom i zakonnicom, którzy byli prześladowani albo oddali swoje życie w imię wiary.
W czerwcu 2013 roku swoje podwoje otworzyło tu Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrembskiego, w którym przedstawiane są zasłużone osobistości kościoła. Można w nim znaleźć także różne artefakty, dokumenty i ważne archiwa, które świadczą o ciężkich czasach, jakie przechodził kościół w XX wieku.
Część plebanii zajmuje ekspozycja poświęcona księdzu Obrembskiemu. Przedstawia ona jego życie duszpasterskie i rzeczy osobiste: zdjęcia, meble, stroje oraz księgi liturgiczne, w które wczytywał się duchowny.
W sferę działań muzeum wchodzi także organizacja różnych wydarzeń kulturalnych o charakterze edukacyjnym. Stale odbywają się w nim spotkania, dyskusje i zajęcia edukacyjne, na które zapraszane są nie tylko dzieci i młodzież z lokalnej społeczności, lecz wszyscy mieszkańcy rejonu wileńskiego i goście.
Muzeum jest czynne od środy do niedzieli.
Pierwsza piesza pielgrzymka ku czci ks. prałata Józefa Obrembskiego odbyła się w 2012 roku z inicjatywy mera Samorządu Rejonu Wileńskiego Marii Rekść. Wydarzenie to jest kontynuowane do dzisiaj!
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!