Dowiedz się, jak uzyskać wizę narodową typu „D” do Polski w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Mińsku. To proste i nic nie kosztuje.
- Wiza krajowa uprawnia do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ciągłego pobytu na nim lub do kilku pobytów na tym terytorium następujących po sobie, trwających łącznie dłużej niż 90 dni w okresie ważności wizy.
- Okres ważności wizy krajowej rozpoczyna się nie później niż 3 miesiące od dnia jej wydania i nie przekracza 1 roku.
Wiza krajowa typu D upoważnia do przebywania:
- na terytorium Polski na czas pobytu oraz okres ważności, na jaki została wydana;
- oraz dodatkowo do poruszania się po terytorium pozostałych państw Schengen do 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.
Bez rejestracji:
Dla złożenia dokumentów o wizę krajową przez mieszkańców Mińskiego Okręgu Konsularnego (Obwód Miński, Homelski, Mohylewski, Witebski) nie jest wymagana rejestracja. Dokumenty można złożyć w okienku numer 1 w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Mińsku przy ul. Krapotkina 91 A.
Uwaga: Osoby zameldowane poza Mińskim Okręgiem Konsularnym są zobowiązane do dokonania rejestracji w systemie internetowym na stronie https://by.e-konsulat.gov.pl/
Bez opłat:
Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Zagranicznych od 1 stycznia 2011 roku od obywateli Białorusi nie jest pobierana opłata za złożenie i rozpatrzenie wniosku o wizę krajową typu D.
Bez biometrii:
Od osób ubiegających się wydanie wizy krajowej typu „D” nie są pobierane odciski palców.
W celu otrzymania wizy krajowej typu D należy
złożyć komplet wymaganych dokumentów w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Mińsku:
- Dokument podróży (np. paszport) razem z fotokopią strony z danymi personalnymi
Dokument podróży powinien być ważny minimum 3 miesiące po planowanej dacie wyjazdu ze Strefy Schengen, zawierać minimum dwie wolne strony oraz być wydany w ciągu ostatnich 10 lat (dokumenty podróży o dłuższej ważności, nawet jeżeli są akceptowane przez miejscowe prawo, nie będą przyjmowane).
- Aktualną, kolorową fotografię o wymiarach 4.5 cm x 3.5 cm, wykonaną zgodnie z rekomendacjami ICAO: http://www2.icao.int/en/MRTD/Downloads/Technical%20Reports/Annex_A-Photograph_Guidelines.pdf;
- Podróżne ubezpieczenie medyczne dla osób wyjeżdżających za granicę
Ubezpieczenie powinno pokrywać wszelkie wydatki, jakie mogą wyniknąć w związku z nagłym powrotem z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub śmiercią podczas pobytu. Ubezpieczenie powinno być ważne we wszystkich państwach członkowskich Układu z Schengen przez cały okres zaplanowanego pobytu lub tranzytu. Minimalna kwota pokrycia ubezpieczenia powinna wynosić 30 000 EUR;
- Dokumentację potwierdzającą zgodność deklarowanego celu podróży z celem faktycznym – szczegółowy wykaz dokumentów znajduje się w zakładce „Wykaz dokumentów”
W wyjątkowych przypadkach konsul ma prawo wezwać do uzupełnienia wniosku o dodatkowe dokumenty nie wymienione powyżej, bądź zaprosić na rozmowę.
Kresy24.pl/.minsk.msz.gov.pl/pl
4 komentarzy
Scyt
22 lipca 2015 o 20:06Czy to żart ??? Jeśli dotyczy to Białorusinów polskiego pochodzenia, OK, ale chyba nie tylko. 🙁
Jako Polak, obywatel Polski nie czuję się bezpiecznie przy rządach sprawowanych przez PO i SLD.
To wszystko wygląda jak jakby celowo ktoś przygotowywał nas do łatwego wchłonięcia przez Mordor.
Jan
23 lipca 2015 o 09:51Ale pieprzycie ! Wizy be opłat dla Białorusinów ?????
sgfbdf
23 lipca 2015 o 10:58hahah a teraz zajdzcie do konsulatu białoruskiego i zobaczcie jaki oni wydaja wizy polakom i ile za nei trzeba płącic !!!!!
P75
24 lipca 2015 o 10:22W zakładce „Wykaz dokumentów” przeczytałem że posiadacz Karty Polaka mieszkający w Mińskim okręgu konsularnym składa wypełniony, podpisany formularz ankiety wizowej, a ten że posiadacz Karty Polaka mieszkający w obecnych obwodach Brzeskim i Grodzieńskim (tam gdzie są największe skupiska Polaków na Białorusi) musi ten że wniosek zarejestrować w systemie e-konsulat (to znaczy zarejestrować datę wizyty w konsulacie aby złożyć tam dokumenty potrzebne do otrzymania wizy), A TO GRANICZY WRĘCZ Z CUDEM. Sporo o tym jusz było pisane w środkach masowego przekazu. Rejestracja odbywa się raz w miesiącu na następny miesiąc, zazwyczaj w ciągu 1-2 godzin, i gdy wyżej wymieniony petent próbuje, w tym czasie, wejść na stronę e-konsulatu, to dostaje powiadomienie że strona została przeciążona i proszę spróbować w innym terninie. Jeżeli JAKIMŚ CUDEM „złapałeś” datę i podczas wypełniania wniosku (bo tylko wypełniony wniosek może zostać zarejestrowany, na co daje się 30 min, ale trzeba wypełniać szypciej, bo twoją datę może przechwycić ktoś inny) został popełniony choć by najmniejszy błąd i taki wniosek został zarejesrowany, to poprawić go jusz nie można i wiza, oczywiście, nie zostanie wydana. Tak więс wielu Polaków tam nie mogą dostać wizy po pół roku i więcej. Ale jeżeli zapłacić odpowidnim osobom, wszystko można załatwić. Ten stan rzeczy, oczywiście, można poprawić (naprzykład nie robić jednoczesnej rejestracji na wizy Krajowe po Karcie Polaka i Schengen i t. d.), ale w tym kierunku nikt nic nie robi . Komu to odpowiada ? Wnioski róbcie sami.