(Relacja Marii Chilickiej ur. 1926 r. w Nalibokach)

Wilno w 1938 r. Widokówka ze zbiorów Marii Chilickiej
Każdego roku po zakończeniu nauki w szkole powszechnej w Nalibokach, siódma klasa wyjeżdżała na wycieczkę do Wilna. Była to swego rodzaju nagroda i ukoronowanie ukończenia szkoły. Starsza o rok siostra Józia była na szkolnej wycieczce w Wilnie w 1938. Przywiozła widokówkę miasta, która zachowała się do dzisiaj.

Naliboki – rok szkolny 1937/38. Od prawej en face: 1. Ryszard Rozner – syn policjanta 2. Arkadiusz Makarewicz – wychyla się 3. Łojko – fragment głowy 4. Apolonia Szarżanowicz – blondynka 5. Stefania Farbotko – w berecie 6. Stefania Masłowska – “za berecikiem” 7. Jadwiga Kożuszko – “uszkodzony fartuszek” 8. Kisielewska – głowa za Kożuszko 9. Józefa Ogiejko – z warkoczykiem 10. Hodyl – w mundurku harcerskim 11. Maria Chilicka – najdłuższy fartuszek 12. Antonina Dubicka – obok Chilickiej 13. Weronika Dubicka – biały beret 14. Sobol – w czapce harcerskiej 15. Mieczysław Korżeńko – przed Sobol “na skraju zdjęcia” 16. Niesyn – w czapce 17. Hasiuk – “nad głową Chilickiej” 18. Józef Dubicki – “nad Hodyl” 19. Kuryłowicz – nauczyciel 20. Edward Dremza – nauczyciel 21. Edward Tomczyk – syn policjanta 22. Władysław Szkoda – nauczyciel, najwyższy. Wychowawczynią była p. Farbotko
Maria Chilicka przeszła do siódmej klasy w 1939 r., do wycieczki brakował tylko rok. Marzenie uniemożliwiła wojna i zajęcie miasteczka Naliboki przez Sowietów. Spełniło się dopiero w 1970 r., kiedy odwiedziła rodzinne Naliboki i upragnione Wilno. Pojechała tam z kuzynem – łagiernikiem Franciszkiem Grygorcewiczem, który wykonał fotografię na Górze Zamkowej (Góra Giedymina).

Maria Chilicka na Górze Zamkowej w Wilnie w 1970 r. Fotografię wykonał Franek Grygorcewicz
Stanisław Karlik
Dodaj komentarz