Rada Miasta Wilna zatwierdziła rozwój produkcji i wykorzystania zielonego wodoru w transporcie publicznym i mieszkańców.
Stolica Litwy planuje zakup 16 autobusów napędzanych wodorem, które zastąpią autobusy napędzane olejem napędowym.
„- W ten sposób zmniejszy się uzależnienie miasta od paliw kopalnych, a w mieście zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych i cząstek stałych. Ciepło odpadowe powstające w procesie produkcji wodoru będzie dostarczane do centralnego systemu ciepłowniczego Wilna”
– donosi Samorząd Miasta Wilno.
Zielony wodór jest jednym z najbardziej obiecujących rodzajów paliw w poszukiwaniu rozwiązań problemu zmian klimatycznych w sektorze transportu.
Zielony wodór pozyskiwany jest z wody na drodze elektrolizy, przy wykorzystaniu energii elektrycznej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii. Wilno pozyskuje taką energie z elektrociepłowni na biopaliwo, zarządzanej przez Wileńskie Sieci Ciepłownicze.
„Zrównoważone rozwiązania przyszłości są nierozerwalnie związane z zieloną energią, której potencjał tkwi w produkcji i dalszym wykorzystaniu zielonego wodoru. Poszukujemy synergii pomiędzy usługami świadczonymi mieszkańcom, dlatego rozwijamy kompetencje w zakresie innowacyjności i podejmujemy wyzwanie, aby jako jedni z pierwszych na Litwie wykorzystać wodór w produkcji energii – dążąc tym samym do zaoferowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych mieszkańcom stolicy”
– mówi Gerimantas Bakanas, dyrektor generalny Wileńskich Sieci Ciepłowniczych.
Wilno w ciągu roku planuje wyprodukować 1 140 000 m3 zielonego wodoru, który będzie wykorzystywany w 16 autobusach komunikacji miejskiej napędzanych wodorem. Nowe autobusy , zatapia stary tabor napędzany olejem napędowym. Jak podają władze miasta dzięki temu można będzie zaoszczędzić około 1414 ton ekwiwalentu CO2 rocznie, co odpowiada około 1,7 mln km przejazdów jednym autobusem.
Szacuje się, że elektrolizer o mocy 3 MW, zainstalowany na terenie Wileńskich Sieci Ciepłowniczych, wystarczyłby do wytworzenia wodoru dla 40 autobusów.
Projekt zakłada i budowę magazynu wodoru. W dzielnicy Justyniszki zostanie urządzona ogólnodostępna stacja wodorowa z punktami tankowania wodoru. Rozpoczęcie produkcji zielonego wodoru w Wilnie planowane jest od 2026 roku.
RTR na podst. vilnius.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!