Okres Świąt Wielkanocnych to znakomity czas, by opowiedzieć o miejscu niezwykłym – Muzeum Pisanek, które działa już prawie cztery dekady w Kołomyi nad Prutem.
Placówka – Музей писанкового розпису, zlokalizowana przy ul. Czornowoła 39, jest filią Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia im. Josafata Kobrynskiego (Національний Музей Народного Мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського).
Muzeum Pisanek powstało w 1987 roku, jeszcze przed upadkiem Związku Sowieckiego, i ulokowano je pierwotnie w nieczynnej huculskiej drewnianej cerkwi z XVII wieku, która zachowała się na starym cmentarzu greckokatolickim. W roku 2000 na fali przygotowań do kołomyjskiego festiwalu kultury huculskiej, który odbywa się w mieście dość nieregularnie, ale za to z ogromnym rozmachem i na międzynarodową skalę, placówka zyskała obecną siedzibę – niezwykle charakterystyczny budynek w kształcie… jajka.
Muzeum posiada bogate zbiory pisanek z całego świata, m.in. Chin, Izraela, Egiptu, Cejlonu, czy z Kenii; polskie pochodzą głównie z regionu łowickiego. Materiałem na pisanki może być wypreparowane jajo kurze, przepiórcze, gęsie, kacze, strusie, orle, a także obrobiony do owalnego kształtu kamień, drewno i szkło. W ekspozycji zaprezentowano pisanki zdobione różnymi technikami: malowane, wydrapywane, wyklejane, obszywane, haftowane, oblepiane. Znajdziemy na nich motywy roślinne, zwierzęce, geometryczne, religijne. Są też pisanki ozdobione scenkami rodzajowymi.
Po zakończeniu remontu placówki we wrześniu 2021 roku została tu otwarta nowa ekspozycja, na której można zobaczyć m.in. najstarszą pisankę na Ukrainie, która ma już prawie 500 lat a odnaleziona została przez archeologów we Lwowie.
Jak powiedziała red. Konstantemu Czawadze („Kurier Galicyjski”) dyrektor Muzeum Pisanek Jarosława Tkaczuk:
„Zgromadziliśmy ponad 12 tysięcy pisanek pochodzących z całej Ukrainy. Najwięcej wielkanocnych ozdób pochodzi z Huculszczyzny i Pokucia, ale są wśród nich polskie rękodzieła. W większości są to prezenty od polskich rzemieślniczek. Mamy też pisanki, które pozostały ze starych polskich pisanek przechowywanych w różnych muzeach w Polsce. To bardzo dobra okazja do badań zarówno dla strony polskiej, jak i ukraińskiej. Wspaniale układa się nasza współpraca z muzeami w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, Łodzi oraz w innych polskich miastach i miasteczkach. Polskie pisanki tutaj są świadectwem budowy naszych mostów i wieloletnich relacji”.
Zatem odwiedzając Huculszczyznę warto odwiedzić również stolicę Pokucia Kołomyję, zaś w tym urokliwym mieście miejsce niezwykłe – Muzeum Pisanek!
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!