Wielka Brytania przyłącza się w poszukiwania dodatkowych systemów obrony powietrznej dla Ukrainy. Chodzi przede wszystkim o systemy obrony powietrznej Patriot. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Cameronem.
„Uzgodniliśmy kolejne kroki w celu znalezienia i dostarczenia Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej, przede wszystkim Patriot. Doceniam proaktywne podejście Davida do osiągnięcia celu” – napisał w swoim koncie w X.
Jak zauważa „Defense Express”, Niemcy już wcześniej wyszły z inicjatywą poszukiwań „Patriotów” i innych systemów obrony powietrznej dla Ukrainy – stanęły na czele „koalicji obrony powietrznej”. Sprawie nie pomogła jednak zbytnio pozycja niemieckich władz na niektórych rynkach zbrojeniowych świata.
Przykładowo, ze względu na liczbę dysponowanych systemów Arabia Saudyjska mogłaby stać się hipotetycznym dawcą rakiet Patriot dla Ukrainy. Jednak od 2018 roku Niemcy blokują sprzedaż myśliwców Eurofighter Typhoon do kraju Saudów. Mowa o 48 samolotach.
„W tym duchu to kanały dyplomatyczne Londynu i jego pozycja na rynku broni mogą okazać się znacznie skuteczniejsze. Jeśli będziemy kontynuować czysto hipotetyczny przykład Arabii Saudyjskiej, to Wielka Brytania aktywnie dostarcza broń temu krajowi – w ciągu ostatnich 10 lat na ponad 10 mld funtów” – wyjaśnia gazeta.
Co więcej, Wielka Brytania jest producentem systemów obrony powietrznej, które są już na wyposażeniu ukraińskiej armii. Chodzi o systemy obrony powietrznej dla AIM-132 ASRAAM. Ponadto Londyn produkuje systemy przeciwlotnicze z rakietami CAMM znane jako Sky Sabre.
Władze ukraińskie szukają sposobów na zapewnienie obronie lotniczej Charkowa większej ochrony przed utrzymującymi się atakami Rosji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „sytuacja w mieście jest bardzo ciężka, panuje ciągły rosyjski terror, prawie codziennie – z użyciem bomb lotniczych”.
Wcześniej prezydent Zełenski powiedział, że ze względu na brak obrony powietrznej państwo jest zmuszone wybierać, którego miasta lub obiektu bronić. Według niego Ukraina wzmocniła ochronę obiektów energetycznych, ale nie zawsze to wystarcza, aby odeprzeć wszystkie ataki Rosjan.
Opr. TB, twitter.com/DmytroKuleba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!