– Jeśli pod fundamentem pomnika zostaną znalezione szczątki, wówczas każdy z ludzi tam pochowanych będzie miał swój grób. Na pewno nie będzie tam pomnika ku czci Ukraińskiej Powstańczej Armii – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceszef IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN tłumaczył na radiowej antenie, że prace archeologiczne na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach na Podkarpaciu będą prowadzone po to, by zweryfikować stanowisko strony ukraińskiej. Ta twierdzi, iż w miejscu, gdzie stał zdemontowany pomnik upamiętniający UPA, były pogrzebane szczątki żołnierzy tej formacji.
Szwagrzyk zapewnił, że jeśli pod fundamentem pomnika zostaną znalezione szczątki, wówczas każdy z ludzi tam pochowanych będzie miał swój grób. – Na pewno nie będzie tam pomnika ku czci Ukraińskiej Powstańczej Armii – dodał.
Zdaniem wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztofa Szwagrzyka, błędem było to, że na początku lat dziewięćdziesiątych ówczesne władze Polski wydały zgodę na budowę pomnika upamiętniającego żołnierzy UPA w Hruszowicach.
– W Polsce nigdy nie będzie przyzwolenia na to, żeby budować pomniki upamiętniające formacje, które mają na rękach krew Polaków – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef IPN.
Dwa lata temu podjęto decyzję o zdemontowaniu pomnika UPA. Ukraińcy domagają się jego przywrócenia. Strona ukraińska otrzymała od polskiego IPN zaproszenie do uczestniczenia w pracach badawczych na cmentarzu w Hruszowicach. Poinformował o tym ukraiński wicepremier Pawło Rozenko. Jak zaznaczył, Ukraińcy otrzymali odpowiednie zaproszenie z polskiego IPN i odpowiedzieli już na to zaproszenie, wysyłając listę osób, co do których chcieliby, aby uczestniczyły w pracach badawczych.
Po demontażu w 2017 roku pomnika w Hruszowicach ukraiński IPN zakazał ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na terenie Ukrainy. Kwestie upamiętnień są przedmiotem rozmów międzyrządowej komisji pod kierownictwem wicepremiera Piotra Glińskiego i wicepremiera ukraińskiego rządu Pawła Rozenki. Ostatnie spotkanie komisji odbyło się w lutym.
Kresy24.pl za polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!