„Dożynki Wileńszczyzny” – pod takim hasłem w sobotę 9 września odbyła się zorganizowana przez Związek Polaków na Litwie impreza dożynkową w Korwiu.
Jak przystało na polską, wileńską tradycję święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej w kościele pw. św. Józefa w Korwiu, podczas której wierni dziękowali Bogu za tegoroczne plony.
„Wdzięczność, to ta rzeczywistość, która może nas chronić przed grzechem zazdrości, kiedy człowiek potrafi uznać, że wszystko co ma, owoc tej Ziemi, wszystko jest z łaski Boga”
– mówił podczas mszy świętej proboszcz parafii w Korwiu ks. Andrzej Ryszard Jasiński.
Podczas nabożeństwa modlono się w intencji rolników, aby Bóg błogosławił ich pracy i pozwolił im radować się pięknymi plonami oraz w intencji Związku Polaków na Litwie.
W procesji dziękczynnej przed ołtarz zaniesiono dary: świecę jako symbol Chrystusa, chleb upieczony z tegorocznych plonów, owoce, które są znakiem Bożego błogosławieństwa, kwiaty, symbolizujące czystość serca oraz miód – owoc pracy boskiego stworzenia i rąk ludzkich.
Następnie wszyscy udali się na stadion przy szkole w Korwiu, gdzie proboszcz parafii ks. Andrzej Ryszard Jasiński pobłogosławił dożynki oraz poświęcił wszystkie stoiska, których w tym roku było aż dwanaście.
„Przynosimy dzisiaj owoce ziemi, pracy rąk ludzkich, za które chcemy Panu Bogu podziękować. W każdej mszy świętej chleb i wino stają się znakami obecności Chrystusa. Możemy powiedzieć, że dzięki pracy rolników chleb i wino – Chrystus – staje się obecny w nas pod postaciami eucharystycznymi”
– mówił kapłan, dodając, że wierni nie tylko będą dziękować za tegoroczne plony, ale też prosić Najwyższego o ich sprawiedliwy podział.
Następnie głos zabrał Waldemar Tomaszewski, prezes Związku Polaków na Litwie, na którego ręce złożono przepiękny wieniec dożynkowy, który, jak zapewnił, upiększy siedzibę największej na Litwie polskiej organizacji.
W imieniu Związku Polaków na Litwie, Waldemar Tomaszewski wręczył dyplomy dziękczynne prezes koła ZPL w Korwiu Sabinie Gucewicz, członkom zarządu rejonowego ZPL: Andrzejowi Adomaitisowi z Mejszagoły, Honoracie Masalskiej z Dukszt oraz Waldemarowi Rynkiewiczowi za „aktywne zaangażowanie i poświęcony czas wolny na zorganizowanie imprezy dożynkowej.
„Mam ten zaszczyt się do Was zwrócić, przede wszystkim z podziękowaniem za to, że przybyliście na to święto, za to, że pilnujecie naszych tradycji, naszej polskiej tożsamości”
– te słowa do zebranych skierował prezes ZPL Waldemar Tomaszewski.
Prezes ZPL podkreślił, że w takich świętach uczestniczą także osoby innych narodowości, gdyż Wileńszczyzna jest wielonarodowościowa, wielokulturowa. Jednak, jak zaznaczył, akcenty będą polskie, gdyż „Związek Polaków na Litwie ma w swym programie krzewienie kultury polskiej, pielęgnowanie języka ojczystego i takie imprezy są obecnie organizowane jak Wileńszczyzna długa i szeroka”.
„Kiedy zmieniają się granice o sile narodu będzie stanowiła jego kultura, a dożynki to coś więcej niż kultura – to jest tradycja i etnokultura, gdzie wszystko się splata w jedno – i występy naszych przepięknych artystów, jak też te wspaniałe stoiska dożynkowe, na które poświęcono wiele czasu i wysiłku, a naprawdę są one imponujące. Za to wszystko dziękujemy rolnikom, za to, że pielęgnują naszą Wileńską Ziemię żywicielkę, będziemy także dziękowali każdemu z osobna”
– powiedział Waldemar Tomaszewski.
Prezes ZPL życzył dobrego święta,
„naszego, swojskiego, polskiego, podwileńskiego” oraz miłych wrażeń. „Szczęść Boże dla Was i Waszych rodzin, niech żyje Korwie, niech żyje nasza ojczyzna Wileńszczyzna!”
– dodał na zakończenie.
„Cieszę się bardzo, że dzisiaj przypadła nam rola, że możemy zorganizować takie święto wspólnie ze wszystkimi. Cieszymy się, że możemy razem świętować po ukończeniu zbioru plonów, możemy wspólnie śpiewać stare, znajome piosenki. Życzę, abyśmy byli dzisiaj weseli, żeby nam dopisywał nastrój i pogoda, która jest piękna. Miłych wrażeń na naszych lokalnych dożynkach!”
– mówił Andrzej Adomaitis.
„Jest mi niezmiernie miło przywitać wszystkich zebranych tu w Korwiu, na naszych lokalnych dożynkach, witam wszystkich Państwa, swoich przyjaciół, sąsiadów. Wszystkich Państwa znamy i cieszymy się, że z nami w mejszagolskiej gminie w dożynkach uczestniczy gmina Rzesza, Dukszty. Piękna jest tradycja dożynkowa i dzisiaj nawet niebo się do nas uśmiecha, ponieważ umiemy się podzielić chlebem, umiemy się podzielić dobrym słowem, skoczną piosenką, smakołykiem wiejskim”
– mówiła posłanka na Sejm RL z ramienia AWPL-ZChR Rita Tamašunienė.
Parlamentarzystka podziękowała także za pielęgnowanie tradycji podwileńskich, życzyła dobrej zabawy oraz zachęcała do odwiedzenia dożynkowych stoisk.
„Jestem bardzo wzruszony będąc tu u Was. Jesteście bardzo ciepli i pozytywni, dziękuję, że tak licznie po raz kolejny przyszliście tu”
– powiedział poseł na Sejm RL z ramienia AWPL-ZChR Czesław Olszewski.
„Dziękuję, że pracujecie na tej Wileńskiej Ziemi”
– mówił. Jak podkreślił, najbardziej podczas mszy świętej zapadły mu w sercu słowa o tym, by dzielić się dobrą myślą. Zaapelował do zebranych: „Dzielmy się tą dobrocią, dzielmy się tym chlebem”.
„Mieszkańcy naszej wspaniałej Podwileńskiej Ziemi, dzisiaj naprawdę serce się raduje widząc Państwa tu tak wielu. Dzisiaj jest ten dzień, kiedy możemy wspólnie dzielić się radością, dzielić się chlebem i to jest ten dzień kiedy po zebraniu plonów, po wytężonej pracy, po zebranym urodzaju, czy żniwach w polach, możemy spotkać się tutaj. Silna rodzina, silna wspólnota, to to, co nas jednoczy. Radość to jest ta cecha, która zawsze, kiedy dzielimy się z innymi, podwaja się w każdym z nas”
– mówiła wicemer rejonu wileńskiego, wiceprezes ZPL Edyta Tamošiūnaitė.
O oprawę muzyczną święta zadbały zespoły: „Jezioranka”, „Landwarowianka”, „Przyjaźń” z Mejszagoły oraz solistka Dorota Balul.
Organizatorem dożynek był Związek Polaków na Litwie Wileński Rejonowy Oddział, koło ZPL w Korwiu, koło ZPL w Mejszagole, koło ZPL w Rzeszy, koło ZPL w Pikieliszkach, koło ZPL w Orzełówce, koło ZPL w Duksztach oraz koło ZPL w Ojranach.
RTR na podst. l24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!