Głównie do Europy, USA i Kanady chcą wyjeżdżać z Ukrainy wyksztełceni fachowcy. Nie tylko młodzi. Również ci z wieloletnim stażem.
Aż 91% specjalistów z wyższym wykształceniem myśli o pracy za granicą. Ukraińską młodzież nie zadowala ekonomiczna i polityczna sytuacja w kraju – pisze portal ukrainaonline, powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez międzynarodowy portal hh.ua.
Niemal połowa respondentów (48%) odpowiedziała, że ich zamiary związane z wyjazdem z Ukrainy są bardzo poważne. 43% pytanych zaznaczyło, że zapoznaje się z możliwościami podjęcia pracy za granicą i tylko 4% całkowicie nie planuje wyjazdu. 5% respondentów chce podjąć naukę za granicą, żeby potem tam pozostać.
Najatrakcyjniejsze są dla zarobkowej emigracji kraje zachodnie: Europa (63%) oraz USA/Kanada (42%). Piąta część planuje wyjazd do Australii, a 14% – do Rosji. 16% odpowiedziało, że nie jest ważne, dokąd pojadą, byle były tam dobre warunki życia.
Najmniej popularna jest jako miejsce emigracji Azja (8%), Południowa Ameryka (5%) i Afryka (3%), chociaż byli chętni wyjechać i tam.
Większość badanych (72%) uważa, że główną przyczyną wyjazdu młodzieży do pracy za granicą jest brak perspektyw dla nich i ich rodzin na Ukrainie. 44% jako przyczynę wyjazdu podało niskie płace, a 41% uważa, że na Ukrainie brak warunków do pełnej realizacji zawodowych ambicji. Niestabilność sytuacji politycznej uważa za przyczynę wyjazdów młodych 34% respondentów.
Co ciekawe, Ukraińcy nie uważają, że nauka za granicą to najlepszy sposób na wyjazd i budowanie kariery zawodowej. 40% nie ma pewności, czy zagraniczne wykształcenie pomaga pozostać w kraju pobierania nauki, a 27% jest zdania, że takie wykształcenie nie ma decydującego znaczenia odnośnie zamiaru emigracji. Tylko trzecia część respondentów chce rozpocząć karierę zawodową za granicą bezpośrednio po zakończeniu tam nauki, przy czym 91% pytanych nie posiada wykształcenia zdobytego w za granicą.
Wśród tych, którzy nie chcą emigrować, 35% argumentuje swoją decyzję tym, że boją się zostać zagranicą ludźmi „drugiego sortu” (35%). Dla 31% ważnym argumentem argumentem pozostania w kraju są uczucia patriotyczne i chęć przyczynienia się do rozwoju własnego kraju, ale tylko czwarta część tych, którzy nie chcą wyjechać, jest zadowolona z pracy w ojczyźnie.
W sondażu brało udział 5017 respondentów, wśród których 60% to mężczyźni, 40% – kobiety. Średni wiek badanych to 30 lat. 77% respondentów posiada wyższe wykształcenie, 11% – niepełne wyższe. W badaniu wzięli udział także Kandydaci Nauk – 2% i tyle samo aspirantów. Największa ilość respondentów była przedstawicielami sfery ekonomicznej – 34%, technicznej – 21%, informatyki i technologii – 11%. Humaniści stanowili w badanej grupie 10%.
Kresy24.pl, ukrainaonline
1 komentarz
Slav
1 grudnia 2012 o 11:16Szkoda, że ludzie ze Wschodniej Europy – w tym i z Polski – za chlebem muszą emigrować na zachód gdzie nami pomiatają.