Władze obwodu wołgogradzkiego wymyśliły sposób na zmianę nazwy Wołgogradu na Stalingrad, czemu kategorycznie sprzeciwia się ludność miasta. Według gazety „Kommiersant” lokalni urzędnicy zaplanowali „przebiegłą” kombinację.
Władze regionalne od ponad roku publicznie opowiadają się za zmianą nazwy stolicy obwodu, ale teraz po raz pierwszy podjęły praktyczne działania. Według źródeł gubernator Andriej Boczarow zamierza tego dokonać w drodze regionalnego „referendum”, choć ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.
Wczoraj Wołgogradzka Duma Obwodowa przyjęła poprawki do regionalnej ustawy o strukturze administracyjno-terytorialnej. Dokument dotyczy mechanizmu zmiany nazw miejscowości w drodze referendum, którego celem jest „przywrócenie nazw poszczególnym miejscowościom, które są powszechnie znane w przeszłości i obecnie”.
Za głównego lobbystę idei zmiany nazwy Wołgogradu na Stalingrad uważa się przewodniczącego regionalnej Dumy Aleksandra Błoszkina. Problemem jest jednak opinia mieszkańców: według badań zmianie nazwy sprzeciwia się od 66% do 72% mieszkańców.
Aby obejść ten problem, wśród przyjętych wczoraj poprawek znalazła się klauzula, która zapewni wszystkim mieszkańcom regionu, których jest 2,5 razy więcej niż mieszkańców Wołgogradu, możliwość zabrania głosu w referendum.
Zastępca przewodniczącego Wołgogradzkiej Dumy obwodowej Dmitrij Kałasznikow nazwał to podejście uczciwym, ponieważ wielu mieszkańców regionu pracuje lub studiuje w stolicy obwodu.
„Referendum nie zostało ogłoszone, my jedynie tworzymy mechanizm, który sprawi, że będzie ono legitymizowane” – wyjaśnił deputowany.
Pod rządami Putina w Rosji zapanowała moda na „tymczasowe zmienianie nazwy” Wołgogradu w rocznice ważnych wydarzeń II wojny światowej. Nazwę Stalingrad nadano mu w dziesięć dni w roku – w rocznicę klęski Wehrmachtu w bitwie pod Stalingradem (2 lutego), w Dzień Obrońcy Ojczyzny (23 lutego), Dzień Zwycięstwa (8 maja – 9), rocznicę napaści Niemiec na ZSRR (22 czerwca), Dzień Pamięci Ofiar Masowego Bombardowania Stalingradu (23 sierpnia), rocznicę formalnego zakończenia II wojny światowej (2 września ), rocznicę rozpoczęcia kontrofensywy Armii Czerwonej w bitwie pod Stalingradem (19 listopada) i w Dzień Bohaterów Ojczyzny (9 grudnia).
W tym roku przy wszystkich głównych drogach zjazdowych do Wołgogradu zainstalowano nawet znaki drogowe z tymczasową nazwą „Stalingrad”.
Warto zauważyć, że Rosjanie starają się działać w podobny sposób na okupowanych terytoriach Ukrainy. Na przykład 9 maja okupanci postanowili tymczasowo zmienić nazwy miast Donieck i Ługańsk na „Stalino” i „Woroszyłowgrad”.
Opr. TB, www. kommersant.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!