Przy wileńskiej wieży telewizyjnej, siedzibie publicznego radia i telewizji oraz przy Sejmie, czyli przy budynkach, których 13 stycznia 1991 roku Litwini bronili przed sowiecką agresją, w piątek, 12 stycznia, zapłonęły ogniska pamięci.
Przed 33 laty bezbronni ludzie zebrali się przy strategicznych obiektach w litewskiej stolicy, by nie dopuścić do ich zajęcia przez wojska wysłane przez Moskwę. Od kul i pod gąsienicami czołgów armii sowieckiej zginęło wówczas 14 osób, a kilkaset zostało rannych. Dzień 13 stycznia jest obchodzony obecnie na Litwie jako Dzień Obrońców Wolności.
Litwa była pierwszym krajem wchodzącym w skład ówczesnego ZSSR, który – 11 marca 1990 roku – uchwalił Akt Niepodległości. Litewski parlament podjął wówczas uchwałę o przekształceniu Litewskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej w Republikę Litewską i przywrócił jej tradycyjne symbole narodowe, m.in. godło państwowe – Pogoń. W ślad za Litwą poszły dwie pozostałe republiki bałtyckie – Łotwa i Estonia. Stało się to możliwe m.in. dzięki temu, że w drugiej połowie lat 80. XX wieku w ZSSR doszło do spontanicznego wzrostu nastrojów antysowieckich i odrodzenia się tendencji niepodległościowych.
RES na podst. wilnoteka.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!