Jak wynika z raportu stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, w ubiegłym roku na Białorusi aresztowano 10 księży, co uplasowało kraj na 2 miejscu na świecie w tym haniebnym rankingu. Na podium jest Nikaragua, gdzie za kratkami przebywało 46 księży katolickich, a biskup Rolando Alvarez został skazany na 26 lat więzienia.
W w niedzielę niezależne media przekazały, że władze Nikaragui wypuściły z więzień i wydaliły z kraju kilkunastu katolickich księży, w tym biskupa Rolando Alvareza, znanego krytyka prezydenta Daniela Ortegi, skazanego w ubiegłym roku na 26 lat pozbawienia wolności.
Na Ukrainie uwięziono dwóch księży greckokatolickich – Iwan Lewicki i Bogdan Geleta. Już w 2022 roku zostali aresztowani przez rosyjskich okupantów.
Niepokój budzi sytuacja w Indiach, gdzie władze ingerują w działalność katolickich księży i zakonników. W ciągu ostatniego roku aresztowano i zatrzymano 6 osób, następnie wszystkie zostały zwolnione, jednak nadal istnieją obawy dotyczące ich nowego zatrzymania.
Liczba porwań księży i zakonnic w zeszłym roku spadła z 54 do 33. Najwięcej przypadków porwań odnotowano w Nigerii – 28. W ubiegłym roku islamiści zabili jednego zakonnika. Do porwań doszło także w Mali, Burkina Faso i Etiopii.
W ubiegłym roku zginęło na świecie 14 duchownych chrześcijańskicj, w tym 11 księży, 1 biskup, 1 mnich i 1 kleryk. Przede wszystkim w Nigerii, gdzie zginęły 3 osoby. Podczas ataków doszło do morderstw księży w Tanzanii i Belgii. Księża zginęli w nieznanych lub podejrzanych okolicznościach w USA, Kolumbii, Meksyku, Kamerunie i Burkina Faso. Ale łączna liczba takich przypadków w 2022 r. była większa – 18 morderstw.
Prześladowania Kościoła na Białorusi
Pod koniec 2023 r. w więzieniu przebywało trzech spośród aresztowanych białoruskich księży. Wśród nich jest ojciec Henryk Akałatowicz, aresztowany w połowie listopada i oskarżony o „zdradę państwa”. Ksiądz Akałatowicz jest proboszczem kościoła św. Józefa w Wołożynie.
Administracja więzienna odmówiła przyjęcia ciepłych rzeczy, co oznacza jedno, księdza męczono zimnem.
Jak podaje Svaboda.org, w listopadzie 2023 zatrzymano 48- letniego ks. Wiaczesława Pialinaka, byłego osobistego sekretarza nuncjusza apostolskiego na Białorusi abp. Gugerottiego. W chwili aresztowania Pialinak służył już w parafii w Brześciu.
Prześladowania katolickich hierarchów i wiernych nie przeszkodziły Aleksandrowi Łukaszence w skłądaniu papieżowi Franciszkowi życzeń z okazji świąt chrześcijańskich.
Po 2020 roku na Białorusi wszczęto jeszcze co najmniej jedną sprawę karną przeciwko katolickiemu księdzu – księdzu Dmitrijowi Prystupowi, rzekomo o „przemoc wobec policjanta”, któremu udało się jednak opuścić Białoruś.
Wiadomo o kilkudziesięciu księżach i pastorach spośród katolików, prawosławnych i protestantów, którzy zostali zatrzymani po protestach w 2020 roku. Tylko w 2022 r. było ich co najmniej 24. Przeciwko kilku z nich wszczęto postępowania karne.
Jak powiedział Svabodzie o. Giorgi Roj, wielu księży prawosławnych odbyło rozmowy prewencyjne z hierarchami Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (biskupem lub sekretarzem biskupa). Na dywanik wzywani są ci, którzy krytykowali władze Białorusi, pisali swoje opinie w Internecie, opowiadali się za Ukrainą w wojnie.
Słynny katolicki ksiądz i bloger ks. Wiaczesław Barok z parafii w Rosonach, ks. Dymitr Pristupa z Lachawicz, ks. Andriej Waszczuk z Witebska opuścili Białoruś w związku z prześladowaniami i spędzili miesiąc w areszcie w 2022 roku.
Jesienią 2022 roku Czerwony Kościół w Mińsku, będący nie tylko jednym z głównych ośrodków życia katolickiego, ale także miejscem kultowym, obowiązkowym punktem turystycznym w stolicy został zamknięty. Władze jako przyczynę podały nocny pożar w budynku. Niedawno Komitet Wykonawczy Miasta Mińska poinformował , że prace w budynku rozpoczną się dopiero w pierwszym kwartale 2024 roku, a „po ich zakończeniu zostanie podjęta decyzja o wznowieniu działalności kościoła”.
W tym roku 20 czerwca koparki zniszczyły budynek kościoła protestanckiego „Nowe Życie” w Mińsku. Sąd w Mińsku zlikwidował wspólnotę wyznaniową, a materiały informacyjne Kościoła uznano za ekstremistyczne.
Władze zamknęły szkołę przy Katolickim Chrześcijańskim Centrum Społecznym w Mińsku.
Władze Białorusi zniszczyły krzyże w Kuropatach w Mińsku, miejscu masowych egzekucji i pochówków w latach 30. XX w. Do tej pory ktoś regularnie niszczy tam krzyże, a sprawców nie udaje się odnaleźć. Aktów wandalizmu dokonano także we wsi Chajsy, nazywane „witebskimi Kurapopatami”. Służby bezpieczeństwa nie znalazły sprawców.
Na Białorusi niszczone są miejsca pochówków żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
ba za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!