W poniedziałek i we wtorek europejskie agencje wywiadowcze odnotowały obecność okrętów wsparcia rosyjskiej marynarki wojennej w pobliżu wycieków gazu z rurociągu Nord Stream, które prawdopodobnie zostały spowodowane przez podwodne eksplozje. Poinformowała o tym stacja CNN, powołując się na dwóch przedstawicieli zachodniego wywiadu i inne źródło zaznajomione z tą kwestią, przedstawiciela europejskiej służby bezpieczeństwa.
Według informatorów, nie jest jasne, czy rosyjskie jednostki miały coś wspólnego z tymi eksplozjami, ale jest to jeden z wielu czynników, którym będą się przyglądać śledczy.
Jeden z urzędników wywiadu powiedział, że już w zeszłym tygodniu w tym rejonie zaobserwowano również rosyjskie okręty podwodne.
Trzech amerykańskich urzędników poinformowało, że Stany Zjednoczone nie mają jeszcze szczegółowego wyjaśnienia obecności rosyjskich okrętów w rejonie uszkodzeń gazociągu.
Według jednego z duńskich urzędników wojskowych, rosyjskie okręty regularnie operują na tym obszarze. Podkreślił też, że obecność rosyjskich okrętów niekoniecznie oznacza, że to Rosja odpowiada za uszkodzenia instalacji.
„Widzimy ich co tydzień. Aktywność Rosji na Bałtyku wzrosła w ostatnich latach. Dość często sprawdzają naszą aktywność – zarówno na morzu, jak i w powietrzu” – dodał.
Jednak obserwacje aktywności rosyjskiej marynarki wojennej w zachodniej części Bałtyku, zwłaszcza na międzynarodowych wodach w pobliżu Bornholmu, budzą podejrzenia co do roli Rosji w uszkodzeniu gazociągu. Uważa się, że ma ona zarówno możliwości, jak i motywację do celowego niszczenia tej instalacji.
Stany Zjednoczone odmówiły komentarza w tej sprawie.
Dania i Szwecja prowadzą dochodzenia, ale miejsca uszkodzeń gazociągu nie zostały jeszcze sprawdzone, a szczegóły dotyczące tego, co dokładnie spowodowało eksplozje, pozostają niepewne. Jeden z europejskich urzędników powiedział, że duński rząd dokonuje oceny i wszczęcie dochodzenia może potrwać do dwóch tygodni, ponieważ ciśnienie w rurach utrudnia zbliżenie się do wycieku – chociaż inne źródło zaznajomione z tą sprawą stwierdziło, że dochodzenie może zacząć się już w niedzielę.
CNN zwróciło się do rosyjskiego Ministerstwa Obrony o komentarz w sprawie obecności okrętów.
Opr. TB, https://edition.cnn.com/
1 komentarz
Antoni Kosiba
30 września 2022 o 22:20Rosja powinna być pozbawiona dostępu do Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego. Nad Morzem Białym powinna zachować tylko ten kawałek między Komi a Karelią, będący „mieniem bezdziedzicznym”.