Czy rosnące wpływy polityczne Rosji oznaczają powrót imperium? Czy restytucja jej potęgi znajdzie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej poparcie osób związanych niegdyś z ZSRS i nadal lojalnych wobec władzy w Moskwie? Na te oraz wiele innych pytań będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy krakowskiej konferencji „Europa Środkowo-Wschodnia. W oczekiwaniu na powrót imperium?”.
W 1989 r. na skutek przemian gospodarczych w Państwach Układu Warszawskiego i ZSRS rozpadł się porządek polityczny Europy Środkowo – Wschodniej, który trwał od czasów podporządkowania tych terenów wpływom sowieckim po zakończeniu II Wojny światowej.
Moskwa w państwach Europy Środkowo-Wschodniej konsekwentnie udzielała poparcia lojalnym wobec niej, lokalnym partiom komunistycznym. Wykorzystywała Armię Czerwoną oraz swoją pozycję, by wspierać marionetkowe rządy. Sowieccy instruktorzy pomagali instalować w okupowanych krajach wojsko, aparat policyjny, sądowy i partyjny. Podobne schematy działały we wszystkich państwach bloku wschodniego, podobna też była ich powojenna historia.
Równocześnie zbliżone procesy doprowadziły do upadku systemu komunistycznego w końcu lat osiemdziesiątych, który to okres, nam Polakom, kojarzy się z ruchem Solidarności, będącej symbolem przemian i antykomunistycznego oporu.
Trzy państwa z dawnego bloku sowieckiego w 1991 roku utworzyły Trójkąt Wyszehradzki, który dwa lata później po rozpadzie Czechosłowacji przekształcił się w Grupę Wyszehradzką. Jak obecnie wygląda sytuacja tych państw na arenie międzynarodowej. Czy rządzona przez liberałów Polska, Węgry z konserwatywnym rządem, socjalistyczne Czechy i Słowacja mogą prowadzić wspólną politykę? Jakim torem należy podążać?
Przez okres lat 90-tych Rosja była słaba pogrążona w wewnętrznym kryzysie. Jednak z chwilą dojścia do władzy Władimira Putina w maju 2000 r. rozpoczął się proces przywracania silnej władzy w samej Rosji.
Jakie to niesie za sobą konsekwencje dla państw Europy Środkowo – Wschodniej? Czy rosnące wpływy polityczne Federacji Rosyjskiej obserwowane w ostatnich latach oznaczają powrót Imperium? I jeśli tak to jak powinniśmy na to zareagować? Czy restytucja potęgi Rosji znajdzie w krajach Europy Środkowo – Wschodniej poparcie wśród ludzi związanych niegdyś z ZSRS? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć uznani międzynarodowi eksperci.
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 listopada 2013 r. Pierwszy panel rozpoczyna się dziś o g. 10.30.
Rejestracja: http://easteurope.evenea.pl/
Miejsce: Kraków, Uniwersytet Jagielloński
Organizatorzy: Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Zakład Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii UJ
Opiekun naukowy: prof. dr hab. Andrzej Nowak
Koordynatorzy: Aleksandra Zegan, Paweł Kurtyka
Kontakt medialny: Martyna Dziubałtowska, 515640163
Szczegóły: http://studencidlarp.pl/easteurope/
Kresy24.pl za: studencidlarp/eatseurope
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!