Deputowani Chmielnickiej Rady Obwodowej poparli decyzję o zakazie działalności Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) w obwodzie. Jak poinformowano na stronie internetowej rady, decyzję podjęto podczas posiedzenia plenarnego XV nadzwyczajnej sesji, zwołanej w związku z incydentem z 2 kwietnia w świątyni UCP MPM w Chmielnickim, gdzie księża i wierni pobili wojskowego.
„Deputowani rady obwodowej jednogłośnie przyjęli decyzję „O zapewnieniu wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego w zakresie wolności sumienia i działalności organizacji religijnych na terenie obwodu chmielnickiego”, zakazującą działalności Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (oficjalnie zarejestrowana jako Metropolia Kijowska Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej) na terytorium obwodu chmielnickiego” – czytamy w komunikacie.
W decyzji tej w szczególności zaproponowano prezydentowi Ukrainy określenie projektu ustawy „O zapewnieniu wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego w sferze wolności sumienia i działalności organizacji religijnych” jako pilnego do nadzwyczajnego rozpatrzenia przez Radę Najwyższą Ukrainy. Ponadto deputowani obwodowi zalecili władzom lokalnym obwodu chmielnickiego przeprowadzenie inwentaryzacji działek użytkowanych przez UCP PM, a następnie odebranie prawa do użytkowania tych działek poprzez podjęcie stosownych decyzji.
Deputowani większością głosów przyjęli apel Rady Obwodu Chmielnickiego do Rady Ministrów Ukrainy w sprawie rozwiązania umów dzierżawy z organizacjami religijnymi, które nie spełniają wymogów ukraińskiego prawa.
Przypomnijmy, 2 kwietnia w jednej z cerkwi UCP PM w Chmielnickim ksiądz i wierni pobili wojskowego, który pytał, ile jeszcze osób musi zginąć, aby przestać uczęszczać do cerkwi UCP PM. Świadkowie wezwali policję do świątyni.
Policja prowadzi śledztwa w sprawach zakłócenie przez żołnierza obrządku religijnego oraz pobicia go przez duchownych i wiernych.
Tego samego dnia przedstawiciele wspólnoty odbyli zebranie, na którym głosowali za przerejestrowaniem świątyni w Chmielnickim pod jurysdykcję Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Tego samego dnia w katedrze odbyła się pierwsza od wielu lat modlitwa w języku ukraińskim.
4 kwietnia na nadzwyczajnej sesji Rada Miejska Chmielnickiego podjęła decyzję o zakończeniu użytkowania wszystkich działek w mieście przez UCP PM.
Opr. TB, km-oblrada.gov.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!