Państwowa rosyjska agencja TASS podała, że w porcie Noworosyjsk zatrzymano dwóch Amerykanów, członków wspólnoty mormonów, a miejscowy sąd uznał ich winnych pogwałcenia rosyjskiego prawa imigracyjnego. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że w Noworosyjsku zatrzymano „kilku obywateli USA”. Więcej informacji strona rosyjska nie podała
Z kolei Eric Hawkins, rzecznik mormonów (oficjalna nazwa: Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich), którzy mają swoją główną siedzibę w Salt Lake City w USA poinformował, że do zatrzymania doszło 1 marca podczas spotkania miejscowej wspólnoty w jej siedzibie. Podkreślił, że według jego informacji „ci młodzi mężczyźni (…) są w dobrej kondycji i są dobrze traktowani”, jednak dodał, że wspólnota jest „zaniepokojona z okolicznościami związanymi z ich zatrzymaniem. – Obaj rozmawiali z rodzicami – ujawnił Hawkins i zapewnił, że Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich robi wszystko, by skłonić lokalne władze do szybkiego uwolnienia zatrzymanych.
Zatrzymanie potwierdził Departament Stanu USA, ale na razie nie było poza tym żadnych oficjalnych komunikatów z tej strony poza tym, że ambasada USA w Moskwie poinformowała, że przygląda się sprawie i zapewni pomoc konsularną.
Jedna z telewizji w stanie Utah, którego stolicą jest Salte Lake City, podała nieoficjalnie, że do zatrzymania doszło podczas lekcji języka angielskiego.
Noworosyjsk (na zdjęciu) leży nad Morzem Czarnym, jest jednym z portów używanych przez rosyjską Flotę Czarnomorską i jednym z głównych portów handlowych na tym akwenie.
Mormoni to kolejna wspólnota uznana w Rosji prawnie za „nietradycyjną”. Do „tradycyjnych” zalicza się prawosławie, islam, judaizm i buddyzm. Inne (w tym Kościół katolicki) podlegają wielu restrykcjom, a ostatnie coraz częściej wręcz prześladowaniom.
Rosja wpisana na listę krajów, w których prześladowani są chrześcijanie
Kościół katolicki w Rosji, przy wszystkich restrykcjach i ograniczeniach władz, np. dotyczących majątku czy obsady parafii, na razie i tak może cieszyć się choćby względną ochroną dyplomatów Stolicy Apostolskiej. Gorzej mają działający w Rosji misjonarze i wierni mniejszych protestanckich i quasi protestanckich wspólnot wywodzących się z USA jak baptyści, zielonoświątkowcy czy właśnie mormoni. Osobny przykład to świadkowie Jehowi. Grupa ta została w 2017 roku zdelegalizowana za ekstremizm. Od tego czasu świadków Jehowy spotykają konfiskaty majątków wspólnoty, aresztowania i tortury. Członkowie innych „nietradycyjnych” wspólnot działających w Rosji obawiają się, że w niedalekiej przyszłości może spotkać ich ten sam los.
Niebezpieczne wyznanie. Jak bezpieka inwigilowała świadków Jehowy
Rosyjski sąd skazał świadka Jehowy z Danii na 6 lat za „ekstremizm”
AKTUALIZACJA:
20 marca mormoni Kole Brodowski (20 lat), and David Gaag (19 lat) zostali zwolnieni i deportowani do USA.
Oprac. MaH, rferl.org
fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!