Z powodu zakłóceń w dostawach w szpitalach w Czernihowie doszło do krytycznej sytuacji związanej z zaopatrzeniem pacjentów z COVID-19 w tlen. Poinformował o tym dyrektor generalny szpitala miejskiego nr 2 w Czernihowie Władysław Kuchar.
Według niego taka sytuacja potrwa tylko kilka godzin.
Wyjaśnił, że dostawca obiecuje dostarczyć tlen dopiero jutro, ale nie wiadomo, o której godzinie.
„Nie jest jasne, co jest przyczyną problemów z zaopatrzeniem, ale z tego, co wiem, dwa ukraińskie zakłady produkujące tlen wstrzymały produkcję w celu profilaktycznej konserwacji planowej. Nie rozumiem dlaczego dwie fabryki wstrzymały produkcję w celu konserwacji profilaktycznej dokładnie w szczycie epidemii, kiedy mogło to zostać zrobione w lecie. Ale dzisiaj mamy akurat taką sytuację, w której mamy umowy na dostawę tlenu, ale firma dostawca nie może ich zrealizować w takim zakresie, w jakim potrzebujemy i co jest zapewnione bo przez odpowiednie umowy” – podkreślił.
Przerwy w dostawie tlenu są rozwiązywane poprzez zastosowanie koncentratorów tlenu i stacji tlenowej.
„Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie i dobieramy optymalny reżim świadczenia wsparcia tlenowego. Pacjenci w najpoważniejszym stanie zostali przeniesieni do stacji tlenowych w obu szpitalach, więc robimy wszystko, co niezbędne w zakresie zapewnienia opieki medycznej. Ta fala COVID-19, w porównaniu z tą, która miała miejsce na początku roku, okazała się bardziej zależna od tlenu. Mamy trzy razy więcej pacjentów potrzebujących wsparcia tlenowego niż na początku roku. Dlatego tlen jest potrzebny w wystarczająco dużych ilościach” – wyjaśnił.
Równie krytyczną sytuację obserwuje się w obwodzie chersońskim. Wiceprzewodniczący obwodowej administracji państwowej Nikołaj Jakimenko powiedział, że zaopatrzenie pacjentów w tlen wystarczy na trzy dni.
„Sytuacja z tlenem jest bardzo trudna. Nie jest krytyczna, jest trudna… obwód jest obecnie zaopatrzony w tlen na trzy dni” – powiedział.
Według niego dziennie zużycie tlenu wynosi prawie 15 ton.
W placówkach służby zdrowia w obwodzie chersońskim przebywa ponad 1700 osób – to 74% obłożenia łóżek.
Jakimenko dodał, że wśród nich 300 osób prawdopodobnie jest zarażonych COVID-19. Stan pacjentów z potwierdzoną chorobą koronawirusową: umiarkowany – 1348 osób, ciężki – 87 osób, z czego 48 osób wymaga wentylacji mechanicznej.
Opr. TB, UNIAN
fot. Trank/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!