Uroczysty koncert z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, zorganizowany w Mińsku przez tamtejszy oddział Związku Polaków na Białorusi, został przerwany po zaledwie pół godzinie pod naciskiem administratora pomieszczenia.
Zanim zgasło światło Hymn ZPB „Rotę” zdążył odśpiewać chór, połączony z działających przy Oddziale ZPB w Mińsku chórów, zespołów wokalnych i solistów.
Wcześniej różni właściciele trzy razy odwołali wynajem sal. Jak wyjaśniła szefowa Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz, w dwóch salach – pierwotnie zarezerwowanych – odmówiono organizacji imprezy jeszcze w weekend. Dziś wieczorem ok. 200 członków ZPB spotkało się przed trzecim lokalem, jednak tam również organizatorzy spotkali się z odmową.
W ostatniej chwili imprezę przeniesiono w czwarte miejsce, jednak już po pół godzinie administrator zażądał zakończenia imprezy. Obecni na miejscu pracownicy odmówili rozmowy z prasą.
– Dziękuję, że nie zważając na różne okoliczności, zgromadziliście się tutaj – mówiła podczas uroczystości przewodnicząca ZPB Andżelika Borys. Jak dodała, ktoś podjął niemądre decyzje. – My będziemy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesteśmy tu, by pilnować sprawy polskiej – podkreśliła.
W krótkim przemówieniu Borys wskazała, że obowiązkiem Polaków na Białorusi jest dbanie o polskie miejsca pamięci, bo „niepodległość mierzy się krzyżami – na grobach naszych dziadków i pradziadków”.
Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski dziękował zgromadzonym za to, że przybyli na uroczystość. – Jestem bardzo wzruszony, bo przecież moglibyście po prostu pójść do domu – mówił.
Podkreślił, że wolność i niepodległość to wartości uniwersalne.
– Polska miała skomplikowaną historię, ale wyszła na prostą m.in. dzięki temu, że w każdej rodzinie pielęgnowane było przywiązanie do języka, wiary i kultury – mówił dyplomata. – Nie brakowało i tych, którzy gotowi byli złożyć ostateczną ofiarę. A zwłaszcza nie brakowało ich wśród waszych przodków – dodał.
Koncert zgromadził liczną publiczność, której ledwo starczyło miejsca na sali.
Helena Marczukiewicz powiedziała, że Polacy również na Białorusi chcieliby „odczuwać, co to jest niepodległość i wolność”.
Po około pół godzinie koncertu, w czasie którego zabrzmiał m.in. hymn Polski oraz kilka pieśni patriotycznych, pracownik wyłączył światło. Włączono je później z powrotem, a następnie pracownik zaapelował o zakończenie imprezy.
Andżelika Borys wezwała obecnych do spokojnego rozejścia się i „nieulegania prowokacjom”.
W ubiegłym roku podobna impreza odbyła się bez zakłóceń.
Związek Polaków na Białorusi, kierowany obecnie przez Andżelikę Borys, od 2005 roku nie jest uznawany przez oficjalny Mińsk. Władze stworzyły kontrolowany przez siebie, alternatywny związek, ale większość działaczy pozostała wierna organizacji pod przywództwem Andżeliki Borys.
W poniedziałek, 12 listopada w Teatrze Wielkim w Mińsku z okazji Dnia Niepodległości odbyło się przyjęcie narodowe wydane przez ambasadora RP, którego goście zostali także zaproszeni na balet „Szopeniana”. Odbywające się w foyer Teatru Wielkiego przyjęcie ubogaciły stoły z tradycyjnymi polskimi potrawami i produktami, jakie w przededniu uroczystości dostarczyli do Mińska przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Uroczyste przyjęcia Święta Niepodległości zorganizowały także konsulaty w Grodnie i w Brześciu.
Kresy24.pl za Znadniemna.pl za Niezalezna.pl/PAP, fot.: facebook.com
3 komentarzy
Kresy czekaja wiernie na Rzeczpospolitą
20 listopada 2018 o 15:30Czas na przywrocenie traktatu Ryskiego,bo obecne grance wschodniej Rzeczpospolitej to farsa po Staline i czas to skonczyc.
Paweł III
20 listopada 2018 o 20:02Pieniactwo, to jest cecha zła.
Wiktoria
21 listopada 2018 o 13:59Szanowna Redakcjo!Chciałabym, by czytelnicy dowiedzieli się tez o obchodach Święta Niepodległości w innych miejscowościach Białorusi.Przykładem niech będzie NIEŚWIEŻ, znane ,mam nadzieje, większości Polaków.
Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości rozpoczęły sie już 16 marca prezentacją przygotowaną wspólnie przez członków Stowarzyszenia Nieświeżan i Przyjaciół 27 Pułku Ułanów im Króla Stefana Batorego, którego siedziba mieści się w Warszawie, oraz pracowników biblioteki Centralnej w NieŚwiezu.
Prezentacja,która spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców miasta, nosiła tytuł” MARSZAŁEK JÓZEF PIŁSUDSKI, JAKIEGO NIE ZNACIE” i nawiązywała do pobytu Marszałka w Nieśwwieżu w 1926 roku.
Pokazano w niej Józefa Piłsudskiego- w różnych aspektach- w życiu codziennym, w stosunku do ludzi, ,Jego pasje, słabostki, lektury, humor a nawet gusta kulinarne a zakończono prelekcje nagranym głosem Marszałka.
Stowarzyszenie Nieświeżan współpracuje z Domem Polskim REDUTA , która jest siedzibą Związku Polaków Białorusi.W REDUCIE 11 listopada odbyło się patriotyczne spotkanie łącznie z odśpiewaniem Hymnu o godz 12 tej, a 14 listopada członkowie Związku Polaków, przedstawiciele władz Miasta i mieszkańcy spotkali się w Bibliotece na wspólnym świętowaniu
Podaje tę informację z nadzieją ,ze przeczytają ją ci, którym bliskie są sprawy naszych Rodaków w Białorusi
Pozdrawiam serdecznie Wiktoria Żukiewicz-Dziwota, członek Zarządu Stowarzyszenia Nieświeżan i Przyjaciół 27 Pułku Ułanów im Króla Stefana Batorego Świnoujście 21.11.2018