W niedzielę w Archikatedra Najświętszego Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku zastała odprawiona (po białorusku) uroczysta msza święta, której przewodniczył arcybiskup Ante Jozic, przedstawiciel Papieża Franciszka na Białorusi. Homilię podczas Eucharystii wygłosił abp Tadeusz Kondrusiewicz – pierwszy biskup katolicki w historii Kościoła niezależnej Białorusi i świadek tych 30 lat.
Jak informuje portal catholic.by, Eucharystia była wyrazem wdzięczności w 30. rocznicę odrodzenia struktur Kościoła katolickiego na Białorusi.
Na początku celebracji nuncjusz apostolski zwrócił się do uczestników Eucharystii słowami:
„Bardzo się cieszę, że mogłem po raz pierwszy prowadzić celebrację Mszy św. w języku białoruskim i modlić się za Was i Wasze rodziny” – powiedział nuncjusz apostolski. Mówiąc o 30. rocznicy odrodzenia struktur kościelnych w tym kraju, zaznaczył, że Kościół na Białorusi, niczym ewangeliczny zaczyn, stopniowo przekształca i odnawia w Chrystusie całe białoruskie społeczeństwo.
Homilię podczas Eucharystii, którą na portalu katolickim oglądały na żywo rzesze wiernych na Białorusi i za granicą, wygłosił abp Tadeusz Kondrusiewicz – pierwszy biskup katolicki w historii Kościoła niezależnej Białorusi i świadek tych 30 lat.
Hierarcha, przypominając doświadczenie ciężkich prześladowań Kościoła na Białorusi nazwał Związek Radziecki „krajem bez końca usianym obozami pracy i obozów koncentracyjnych, który stał się dla wielu wyznawców różnych wyznań, biskupów i księży XX wieku Kalwarią”.
Kondrusiewicz przypomniał, że wojujący ateizm w latach dwudziestych pozbawił Kościół na Białorusi biskupów i seminariów, skonfiskowano wiele kościołów i klasztorów, a niektóre zniszczył „nieludzki reżim ateistyczny”.
„Ruiny kościołów na naszej ziemi są niemymi świadkami zniszczenia duchowości i kultury chrześcijańskiej. Wyraźnie pokazują, do czego zdolny jest człowiek bez Boga”- powiedział arcybiskup.
„Wydawało się, że nie ma siły, która mogłaby zniszczyć komunistyczno-ateistyczny reżim” – kontynuował hierarchiczne swoje trudne wspomnienia – „i wielu opuściło ręce i zgodziło się z sytuacją”.
Jednak Jan Paweł II (…) wierzył w proroctwo fatimskie z 1917 roku, że Niepokalane Serce Maryi zatriumfuje i odrodzi się wiara na naszych ziemiach. 25 marca 1984 r. Na prośbę Maryi ofiarował pokój Jej Niepokalanemu Sercu. Wkrótce potem w Związku Radzieckim rozpoczęła się pierestrojka”.
Bp Tadeusz Kondrusiewicz zaznaczył, że w 1989 r. „z niezrozumiałej opatrzności Bożej” został mianowany pierwszym biskupem katolickim po dziesięcioleciach prześladowań.
„I rozpoczął się proces reanimacji Kościoła: parafiom zwracano świątynie, z pomocą duszpasterską przybyli księża i osoby konsekrowane z zagranicy – z Polski, Litwy, Ukrainy.
1 października 1990 roku Związek Radziecki uchwalił nową ustawę o wolności sumienia i związkach wyznaniowych, która dawała więcej wolności i uznawała status prawny zarejestrowanych organizacji religijnych.
„W dniu Fatimy, 13 maja 1991 roku, Papież Jan Paweł II podjął historyczną decyzję: powstała metropolia mińsko-mohylewska, składająca się z archidiecezji o tej samej nazwie oraz dwóch diecezji sufragańskiej – grodzieńskiej i pińskiej. W 1999 roku z archidiecezji mińsko-mohylewskiej została wydzielona diecezja witebska”- powiedział hierarcha, dodając, że decyzja św. Jana Pawła II „była inspirowana Bożą Opatrznością i podyktowana troską o nasz Kościół, który cierpiał i nie poddawał się”.
Arcybiskup Tadeusz z wdzięcznością wspomniał o kapłanach, osobach konsekrowanych i wiernych z zagranicy, którzy przybyli wówczas z duszpasterstwem i patronatem.
Hierarcha wskazując dokonania Kościoła na Białorusi ostatnich trzech dekad zaznaczył, że znacznie wzrosła liczba parafii i księży, działa Seminarium Duchowne w Grodnie, rozwija się opieka duszpasterska – działają media katolickie, działają wydawnictwa przygotowujące literaturę modlitewną i religijną oraz organizacje niosące pomoc potrzebującym.
Mówiąc o roli Kościoła w życiu publicznym kraju hierarcha podkreślił, że „wyzwania naszych czasów nie pozwalają nam zatrzymywać się na tym, co zostało osiągnięte: musimy się dalej rozwijać, aby na czas na nie odpowiedzieć”.
Na zakończenie homilii abp Tadeusz Kondrusiewicz wezwał wiernych, aby nadal ufali Kościołowi na Białorusi wstawiennictwu Matki Bożej i św. Józefa.
„Kościele na Białorusi! Otwierasz nową stronę w swojej historii i wkraczasz w nowy etap swojego życia. Niech wasza działalność będzie pełna troski o duchową doskonałość człowieka. Niech będzie nadzieja, nawet przeciw nadziei.
Bądź punktem odniesienia w budowaniu szczęśliwej przyszłości naszej Ojczyzny”- podsumował arcypasterz.
oprac. ba za catholic.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!