1 marca jest obchodzony przez Polaków jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – wyklętych przez komunistów, bo walczyli o wolność narodu po 9 maja 1945 r. Na Ziemi Lidzkiej była to walka o Polskość – zagrożoną przez nową sowiecką władzę.
Tak jak cały naród, także kresowi Polacy pamiętają o swoich obrońcach.
28 lutego 2016 r. w Lidzie po raz drugi odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Aktywna polska młodzież podjęła decyzję, by w ten sposób upamiętnić bojowników powojennego podziemia antykomunistycznego i przyłączyć się do ogólnopolskiego wydarzenia.
W ubiegłym roku młodzi lidzianie zorganizowali swój bieg w rejonie werenowskim. Trasa przebiegała przez wieś Pielasa i kończyła się na cmentarzu żołnierzy AK w Surkontach, którzy polegli w walkach z oddziałami NKWD.
W tym roku trasa biegu została zmieniona, młodzi udali się do lasu w pobliżu Lidy. Jak zaznaczył jeden z uczestników biegu Andrzej, to że młodzież biegła w okolicznym lesie jest bardzo symboliczne ponieważ polskie oddziały partyzanckie aktywnie działały właśnie w lasach Grodzieńszczyzny, szczególnie w lasach ziemi lidzkiej. Nazwa biegu „Tropem Wilczym”, jak mówił, doskonale pasuje do miejsca w którym odbyło się wydarzenie.
Zaznaczyć trzeba, że w tym roku bieg cieszył się większym zainteresowaniem wśród młodzieży niż w zeszłym. Świadczy o tym liczba uczestników, których było ponad 20 osób. Organizacja imprezy upamiętniającej polskich powojennych partyzantów, również była na wyższym poziomie niż wcześniej. Trasa biegu wynosiła długość symbolicznych 1963 metrów, bo w 1963 r. komuniści zabili w Polsce ostatniego „Żołnierza Wyklętego”.
Każdy z uczestników miał na sobie koszulkę z wizerunkiem bohatera. Młodzież biegła chętnie, mimo zimnej pogody oraz tego, że droga była bardzo śliska. Jedni uczestnicy pomagali drugim, trzymając się za ręce. Po zakończeniu biegu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz mogli posłuchać opowieści o bohaterskich walkach polskich partyzantów.
Lidzki
1 komentarz
Tadeusz
3 marca 2016 o 09:25A czy szanowni Państwo, zwrócili uwagę na to, że niezależne Białoruskie środki informacji masowej, wspierane przez podatników polskich, jakoś dziwnie nie zauważyli bardzo ważnego wydarzenia w bratniej Polsce – uroczystego obchodzenia przez naród Polski 1 marca jako Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.