Ponad 5 tysięcy czasopism i książek medycznych z Polski, w tym prywatny księgozbiór słynnego kardiochirurga, prof. Zbigniewa Religi – to zasoby pierwszej na świecie Polskiej Biblioteki Medycznej, która od działa w stolicy Ukrainy i od środy nosi imię prof. Zbigniewa Religi.
Pomysłodawcą założenia biblioteki jest polski lekarz Krzysztof Królikowski, który studiował na uniwersytecie medycznym w Kijowie. Polska Biblioteka Medyczna powstała przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych w Kijowie. Królikowski podkreśla, że w zbiorze jest wiele najnowszej literatury, i cały czas będzie on powiększany.
Profesor Anatol Święcicki, znany na Ukrainie lekarz polskiego pochodzenia i działacz organizacji polskich powiedział, że Ukraińcy dobrze znają język polski, więc lekarze, inni pracownicy sektora medycznego czy studenci chętnie korzystają i będą korzystać z biblioteki.
Książki z gabinetu śp. prof. Zbigniewa Religi przekazała jego żona, Anna Wajszczuk-Religę oraz Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi. Uroczyste nadanie imienia, z udziałem marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, odbyło się w środę.
Oprac. naukawpolsce.pap.pl, senat.gov.pl
na zdjęciu: prof. Zbigniew Religa (ówczesny min. zdrowia) i prezydent Lech Kaczyński w roku 2007, prezydent.pl, GFDL
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!