Tysiące członków i sympatyków partii i organizacji nacjonalistycznych oraz weterani UPA i wojny w Donbasie przeszli w niedzielę wieczorem ulicami Kijowa, by uczcić 76. rocznicę utworzenia Ukraińskiej Armii Powstańczej. Wcześniej w stolicy Ukrainy modlili się wspólnie prawosławni wierni Cerkwi ukraińskiej razem z prezydentem Petro Poroszenką.
14 października to na Ukrainie prawosławny Dzień Opieki Matki Bożej. Najpierw tysiące wiernych prawosławnych zebrało się w centrum Kijowa, by wspólnie modlić się i dziękować Bogu za decyzję o nadaniu autokefalii ukraińskiej Cerkwi.
Podczas modłów na Placu Sofijskim obecny był prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który podkreślił, że „niezależny kraj powinien mieć niezależną Cerkiew”.
Potem, wieczorem, odbył się marsz z udziałem kilkunastu tysięcy ludzi o poglądach nacjonalistycznych, który przeszedł z parku Szewczenki na Plac Europejski. Ten marsz był ochraniany przez dodatkowe siły policji (porządku w Kijowie strzegło w niedzielę w sumie aż 6 tys. funkcjonariuszy). Wielu uczestników marszu, oprócz ukraińskich flag narodowych, niosło czerwono-czarne flagi używane w latach 40. przez nacjonalistów ukraińskich związanych z OUN i UPA. Jak wiadomo, UPA została utworzona po zerwaniu współpracy z Niemcami przy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery i aresztowaniu przywódców organizacji. W czasie II wojny światowej UPA wymordowała dziesiątki tysięcy Polaków (głównie) na Wołyniu, prowadziła też na mniejszą skalę akcje partyzanckie przeciwko Niemcom, a po II wojnie światowej toczyła ciężkie walki z Sowietami broniąc ukraińską ludność cywilną przed wywiezieniem w głąb ZSRS.
Uczestnicy marszu wznosili też okrzyki „Chwała Ukrainie!” i odpalali race oraz petardy – nie jest tajemnicą, że wielu „ultrasów” piłkarskich klubów ukraińskich ma sympatię nacjonalistyczne.
Oficjalne uroczystości Dnia Obrońcy Ukrainy odbyły się też m.in. we Lwowie, gdzie odbyła się parada wojskowa.
Od 2015 roku 14 października jest też obchodzony przez państwo ukraińskie jako Dzień Obrońcy Ukrainy. Przynajmniej oficjalnie, bez związku z utworzeniem UPA, lecz mającym starszą tradycję Dniem Kozactwa. UPA wybrała na dzień swojego utworzenia właśnie Dzień Kozactwa i Dzień Opieki Matki Bożej.
Oprac. MaH, rferl.org
fot. Jurij Dziabuk, CC BY-SA 4.0
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!