W Iranie rozpoczął się proces nad oskarżonymi w sprawie zestrzelenia w ubiegłym roku samolotu pasażerskiego Międzynarodowych Linii Lotniczych Ukrainy, w którym zginęło 176 osób. Poinformował o tym irański serwis „Radia Swoboda”, powołując się na agencji irańskiego systemu sądownictwa „Mizan Online”.
W przesłuchaniu 21 listopada w Teheranie wzięło udział dziesięciu żołnierzy różnych stopni, a także rodziny ofiar i prawnicy z obu stron. Komunikat nie zawiera nazwisk oskarżonych, ale zostały one odczytane w sądzie.
Sąd wysłuchał zeznań adwokatów oskarżonych i rodzin ofiar. Termin następnego posiedzenia sądu zostanie ogłoszony w innym terminie.
W czerwcu 2021 roku rząd Kanady opublikował wyniki śledztwa w sprawie zestrzelenia ukraińskiego samolotu. Według nich, nie ma dowodów na to, że było to zaplanowane, jednocześnie za katastrofę odpowiadają władze irańskie.
17 marca br. Iran złożył raport końcowy ze śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy samolotu Międzynarodowych Linii Lotniczych Ukrainy. W dokumencie stwierdzono, że samolot został zestrzelony z powodu błędu operatora systemu obrony przeciwlotniczej, który zidentyfikował go jako wrogi cel.
Ukraińskie MSZ nazwało treść dokumentu „cyniczną próbą ukrycia prawdziwych przyczyn zestrzelenia samolotu”.
Przypomnijmy, do zestrzelenia doszło 8 stycznia 2020 r. w okolicach Teheranu. Samolot Międzynarodowych Linii Lotniczych Ukrainy wykonywał lot na trasie Teheran-Kijów. W katastrofie zginęło 176 osób. Na pokładzie Boeinga 737 znajdowało się 11 obywateli Ukrainy, w tym 9 członków załogi, a także obywatele Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Trzy dni później prezydent Iranu Hassan Rouhani przyznał, że ukraiński samolot został zestrzelony „w wyniku niezamierzonego błędu ludzkiego” i obiecał postawić winnych przed wymiarem sprawiedliwości.
Przedstawiciele Ukrainy, Kanady, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Afganistanu utworzyli wspólną Międzynarodową Grupę Koordynacji Pomocy Ofiarom Katastrofy w celu wypracowania wspólnego stanowiska do negocjacji z Iranem.
Opr. TB, https://www.radiosvoboda.org/
fot. Fars Media Corporation/Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!