W pierwszym półroczu Unia Europejska zwiększyła zakupy białoruskich produktów naftowych i nawozów. Świadczą o tym dane Eurostatu dotyczące wielkości importu towarów z Białorusi do UE. Jednocześnie w czerwcu znacznie spadły dostawy niektórych produktów.
Według europejskich statystyk, na których odwołuje się portal Reform.by, w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2021 roku, Białoruś wyeksportowała do Unii Europejskiej pół miliona ton produktów naftowych, czyli o 37,8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu cenowym dostawy wzrosły o 65% do 214 mln euro.
O ile w okresie styczeń-maj dostarczono od 75 do 150 tysięcy ton produktów naftowych miesięcznie, w czerwcu, po wprowadzeniu kolejnego pakietu sankcji sektorowych wysłano tylko 30 tysięcy ton.
Według Eurostatu największymi importerami produktów naftowych były… Polska (194,9 tys. ton) i Hiszpania (ok. 148,5 tys. ton).
Import nawozów potasowych do Unii Europejskiej wzrósł o 20% do 464 tys. ton o wartości ponad 100 mln USD.
W czerwcu nie doszło do przerwania dostaw – wysłano około 90 tysięcy ton. Według danych Eurostatu, największymi odbiorcami były Belgia (150 tys. ton) i Polska (134 tys. ton).
Dostawy nawozów azotowych w I półroczu wyniosły 126 tys. ton o wartości ok. 25 mln USD. W czerwcu nastąpił gwałtowny spadek wolumenu – tylko 1 tys. ton. Dla porównania, w styczniu europejski import nawozów wyniósł 60 tys. ton. Najwięcej białoruskich nawozów w pierwszym półroczu – prawie 70 tys. ton kupiła Francja.
W okresie styczeń-czerwiec br. UE sprowadziła z Białorusi 256 ton nawozów mieszanych (kod CN 3105), tj. o 19,3% więcej niż przed rokiem. W ujęciu wartościowym import wzrósł o 30% do 67,49 mln USD. W czerwcu nie odnotowano również spadku liczby wysyłek.
W pierwszej połowie roku najwięcej nawozów mieszanych z krajów UE sprowadziły Litwa (155,9 tys. ton) i Polska (80,7 tys. ton).
3 czerwca USA przedłużyły sankcje wobec dziewięciu białoruskich przedsiębiorstw. Wśród nich są Belneftekhim, Naftan i grodzieński Azot.
W lipcu Belstat ograniczył szczegóły swoich statystyk dotyczących handlu zagranicznego.
Zaprzestano publikowania informacji na temat eksportu i importu w pięciu sekcjach nomenklatury towarowej, w tym produktów ropopochodnych i nawozów mineralnych. Białoruska oficjalna statystyka jest publicznie dostępna tylko za okres styczeń-kwiecień.
oprac. ba za reform.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!