13 grudnia w Grodnie, w gimnazjum nr 6 uroczyście odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Ceremonia zbiegła się z obchodami Dnia funkcjonariusza organów bezpieczeństwa państwowego (KGB), pisze „Grodzieńska Prawda”.
Podczas ceremonii otwarcia, wiceprzewodniczący Regionalnego Komitetu Wykonawczego Wiktor Liskowicz podkreślił, że pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w szkole stanowi ważny element edukacji patriotycznej uczniów, pamięci historycznej i odpowiedzialności obywatelskiej.
Odlane z brązu popiersie Feliksa Dzierżyńskiego na szkolnym dziedzińcu pojawiło się ponad trzydzieści lat temu. Teraz pomnik został odnowiony.
– To nie jest zwykła kompozycja rzeźbiarska. Jest to gruntowny element wychowania patriotyzmu, korzeni historycznych i odpowiedzialności obywatelskiej wśród uczniów. Obecnie rozważamy pomysł utworzenia oddzielnej ekspozycji, poświęconej działalności Feliksa Dzierżyńskiego w naszym szkolnym muzeum – powiedziała w wywiadzie dla dziennika „Grodzieńska prawda” dyrektor Gimnazjum nr 6 w Grodnie Tatiana Machnacz.
Jeśli pani dyrektor zamierza uczciwie opowiedzieć swoim uczniom o upamiętnionym w gimnazjum działaczu rewolucyjnym, to powinna zapoznać ich z intencjami i motywacjami, którymi kierował się Feliks Dzierżyński w swojej działalności na stanowisku szefa Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, zauważa portal znadniemna.pl.
Jeden z najlepszych i najbardziej wiarygodnych opisów tego, jak Feliks Dzierżyński uzasadniał chęć objęcia funkcji twórcy i szefa organów karnych bolszewickiej Rosji w rozmowie z wodzem Przewrotu Październikowego Włodzimierzem Leninem, znajdujemy w twórczości świadka i uczestnika tamtych wydarzeń Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.
W swojej powieści historycznej pt. „Lenin” Ossendowski zamieścił opis zapoznania się Lenina i Dzierżyńskiego oraz streszczenie ich pierwszej rozmowy.
Jako pierwszy polskiego rewolucjonistę przedstawił Leninowi Lew Trocki, mówiąc, że Dzierżyński jest sprawdzonym i doświadczonym towarzyszem i działaczem bolszewickiej partii.
Ściskając dłoń nowo poznanego towarzysza i słysząc polsko brzmiące nazwisko Lenin miał się ucieszyć i powiedzieć, że ceni Polaków, za to że historycznie są oni narodem, skłonnym do wzniecania rewolucji.
Dzierżyński, potwierdzając w rozmowie z Leninem, że jest Polakiem, podkreślił, iż nie jest zwykłym Polakiem, lecz Polakiem, przepełnionym nienawiścią i żądzą zemsty.
Na pytanie Lenina wobec czego jego rozmówca żywi tak mocne uczucia, Dzierżyński miał bez chwili zawahania się odpowiedzieć: „Wobec Rosji…” Widząc, że Lenina zdziwiła ta odpowiedź, Dzierżyński wyjaśnił, że chodzi mu o carską Rosję, która zasiała ziarna upokorzenia w narodzie polskim, niszcząc zamiłowanie Polaków do wolności.
W końcowej fazie rozmowy Lenina i Dzierżyńskiego, wódz rewolucji, dostrzegając w rozmówcy fanatyczną, graniczącą z obłędem, żądzę zemsty, miał mu powiedzieć: „Oddamy w wasze ręce tropienie wrogów proletariatu i rewolucji”.
Słysząc to Dzierżyński się wyprostował i obiecał Leninowi: „Utopię ich we krwi…”
Jak wiemy polski szlachcic herbu Sulima Feliks Dzierżyński daną Leninowi obietnicę nie tylko spełnił i Rosja spłynęła krwią, lecz także wychował na nie gorszych od siebie potworów i sadystów swoich współpracowników oraz następców.
Czy postać Feliksa Dzierżyńskiego, który zrealizował zboczoną i sadystyczną wizję zemsty na Rosjanach za upokorzenia doznane przez naród polski jest godnym wzorem do patriotycznego wychowania młodzieży w stolicy najbardziej polskiego obwodu wśród wszystkich regionów Białorusi?
Władze Grodna, a nawet grodzieński KGB, uznały, że tak. Naszym zdaniem wygląda to na jakąś ideologiczną dywersję.
Naiwnie byłoby sądzić, że w dobie Internetu prawdę o motywacji, jaką kierował się Feliks Dzierżyński w swojej działalności można będzie ukryć przed uczniami grodzieńskiego Gimnazjum nr 6. Książka Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego „Lenin” jest bowiem dostępna w sieci również w języku rosyjskim i każdy może w niej przeczytać, kim naprawdę był, jakimi chęciami się kierował i jakim kompleksom ulegał w swojej działalności nie tylko wódz bolszewickiego przewrotu w Rosji, lecz także jego najbliżsi współpracownicy – również upamiętniony w Grodnie Feliks Dzierżyński.
Feliks Dzierżyński wzorem postawy patriotycznej dla młodzieży z Grodna
Kresy24.pl za grodnonews.by/ba
1 komentarz
Wasyl
14 grudnia 2018 o 14:03Przecież to zbrodniarz mający krew na rękach………