W Grodnie, w murach tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego rozpoczął się 24 maja Krajowy Kongres Eucharystyczny, poświęcony 25. rocznicy powstania diecezji grodzieńskiej, którą Jan Paweł II utworzył 13 kwietnia 1991 roku.
Swoim specjalnym wysłannikiem na Krajowy Kongres Eucharystyczny na Białorusi Papież mianował kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Udział w Kongresie biorą biskupi katoliccy Białorusi na czele z Metropolitą Mińsko – Mohylewskim, abp Tadeuszem Kondrusiewiczem – informuje catholic.by.
Witając uczestników Kongresu, biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz podkreślił, że bardzo symbolicznym jest fakt, iż jubileusz 25-lecia utworzenia diecezji grodzieńskiej przypada w czasie, gdy Kościół katolicki obchodzi Rok Miłosierdzia Bożego.
„Widzimy wielki dar Jezusa Miłosiernego w białoruskim narodzie, który pomimo trudnych czasów potrafił pozostać wiernym krzyżowi i Ewangelii. Spójrzmy w przyszłość z ufnością w Miłosierdzie Boże, powierzając nasz Kościół Chrystusowi”- powiedział biskup Kaszkiewicz.
Jako pierwszy prelegent wystąpił biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Tereszko, który mówił o roli Eucharystii w życiu i posłudze kapłańskiej Sługi Bożego Michała Sopoćki.
Przedstawiając go, biskup Aleksander Kaszkiewicz zauważył, że archidiecezja białostocka i grodzieńska posiadają „wspólną matkę” – metropolię wileńską, która łączy je ze sobą za pośrednictwem wspólnej historii.
Mówiąc o przebiegu procesu beatyfikacyjnego Michała Sopoćki, bp Tereszko powiedział, że w zeznaniach świadków procesu, często podkreślane jest, że wiara Błogosławionego i jego miłość do Boga najbardziej przejawiała się podczas posługi we Mszy Świętej:
„W czasie mszy był tak skupiony, widać było, że swoim przenikliwym spojrzeniem wielbi Boga i rozmawia z nim” – wspominają świadkowie.
Kolejnym punktem Kongresu „Dzienniczek św Faustyny”, który na język białoruski przetłumaczyła pisarka i redaktor magazynu «Ave Maria» Christina Lalko.
Podczas Kongresu Eucharystycznego będą odprawiane nabożeństwa, odbędą się koncerty i konferencje. Na zakończenie spotkania w czwartek ulicami miasta przejdzie procesja Bożego Ciała.
Biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz poprosił wiernych o modlitwę w intencji kongresu i diecezji. „Niech udział w konferencjach, adoracjach, nabożeństwach, zgodnie z programem kongresu, będzie naszym ogólnym wyrazem podziękowania za wszelkie łaski, które nasza diecezja otrzymała w ciągu 25 lat istnienia” – napisał biskup Aleksander Kaszkiewicz.
Diecezję grodzieńską powołał do życia 13 kwietnia 1991 roku papież Jan Paweł II. Jej obszar obejmuje obwód grodzieński, czyli północno-zachodnią część Białorusi, gdzie katolicy mieszkają w zwartych skupiskach. Główną patronką diecezji jest Matka Boska Ostrobramska.
Kresy24.pl
2 komentarzy
lola
25 maja 2016 o 20:08Grodno.
Czy pamiętają grodnianie Śp. ks. prałata Michała Woronieckiego?
Nie wiem, co strzeliło abp Kondrusiewiczowi do głowy, aby wynosić na ołtarz ziemianina, który był bogaty i zbudował tylko kilka Kościołów?
http://polesie.org/562/ksiadz-michal-woroniecki-pastrzerz-niezlomny/
Śp. ks. Michał Woroniecki, bez którego nie byłoby dzisiejszych księży, wychowanych w duchu miłości do Ojczyzny i Boga, OTO WŁAŚCIWA POSTAĆ NA OŁTARZE, WIELEBNY KSIĘŻE ARCYBISKUPIE.
Gienek
26 maja 2016 o 09:51Białorusini to prawosławni. Ci szkodnicy i idio… tylko szkodzą polskości i katolicyzmowi na siłę wmawiają Polakom, że są Białorusinami. Nie rozumieją, że następnym etapem będzie odchodzenie od katolicyzmu. Najgorsze, że mnóstwo jest takich osób wśród decydentów w Kościele w Polsce i wśród polityków w Polsce.