Aż 32 proc. Litwinów pozytywnie odpowiedziało na pytanie „Czy zgadza się Pani/Pan ze stwierdzeniem, że w czasach radzieckich żyło się lepiej niż obecnie?”, a kolejne 38 proc. nie odpowiedziało na nie ani pozytywnie, ani negatywnie. Tylko jedna trzecia (31 proc.) uznała, że w czasach Związku Sowieckiego życie było gorsze.
Jedno z pytań w sondażu przeprowadzonym w połowie listopada przez centrum badania opinii Vilmorus brzmiało „Jak Pani/Pan ocenia przyłączenie Krymu do Rosji?”. 5,3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ocenia ten fakt pozytywnie, 2,6 proc. – bardzo pozytywnie. 11 proc. negatywnie, 52 proc. – bardzo negatywnie. 14 proc. nie miało zdania na ten temat.
Wśród tych, którzy przychylnie odnoszą się do anektowania przez Rosję Półwyspu Krymskiego, ponad połowa to osoby o narodowości litewskiej – wynika z ogłoszonego w czwartek badania Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego.
Pozytywnie przyłączenie Krymu do Rosji oceniają te osoby, które uważają także, że w czasach radzieckich na Litwie żyło się lepiej – podkreśliła profesor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Nauk Politycznych Ainė Ramonaitė.
Sondaż był przeprowadzony w dniach 7-16 listopada 2014 roku, wzięło w nim udział 1000 mieszkańców Litwy w wieku od 15 do 75 lat.
Kresy24.pl/zw.lt
2 komentarzy
panocek
14 lutego 2015 o 16:40Przecież to oczywiste, że pracując mamy więcej pieniędzy i lepsze życie, niż jako stary człowiek na emeryturze. Zresztą za komuny mało kto mógł się cieszyć jakąkolwiek formą wolności. Skoro mówią że lepiej im się wtedy żyło, to świadczy to jedynie o nich samych.
Nielubięczerwonych
18 lutego 2015 o 14:36Może okupantom sowieckim i kolaborantom.