Według firmy inwestycyjnej Concorde Capital Ukraina w latach 2019-2021 będzie musiała spłacić ponad 15 mld dolarów zadłużenia (kwota liczona łącznie z obsługą zadłużenia). Stanowi to obecnie 75% rezerw walutowych brutto Narodowego Banku Ukrainy (NBU).
Według analityków tej firmy rząd zrefinansuje prawie połowę tych płatności za pomocą pożyczek z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych międzynarodowych organizacji finansowych. Resztę transzy długu pokryje z wpływów z emisji euroobligacji. Concorde Capital ocenił, że w 2021 roku może dojść do znacznego skurczenia się rezerw walutowych NBU. Stanie się tak w wypadku dwóch niekorzystnych scenariuszy: jeśli Ukraina nie uzyska wsparcia MFW i/lub nie zdoła pozyskać kredytów z innych źródeł (np. za pomocą emisji euroobligacji). W takiej sytuacji, w wartościach bezwzględnych, rezerwy NBU spadłyby z obecnych 20,8 mld dolarów do 5,6 mld, czyli prawie czterokrotnie. Spłata i obsługa długu przez Ukrainę wyniesie w 2019 r. około 6 mld dolarów. Do największych płatności należą wykup w maju 1 mld dolarów w euroobligacjach gwarantowanych przez rząd USA, a także wykup we wrześniu obligacji w wysokości 660 mln dolarów. Płatności na rzecz MFW wyniosą w tym roku około 1,2 mld dolarów, na rzecz innych międzynarodowych organizacji finansowych – około 0,8 mld USD. Najbardziej znaczące płatności za obsługę zadłużenia zagranicznego przewidziano na marzec i wrzesień – 500 mln USD w euroobligacjach.
Opr. TB, UNIAN
fot. https://ru.slovoidilo.ua/
1 komentarz
ffsd
17 maja 2019 o 22:32Jakieś 400 mld hrywien, he he, w życiu romana nie załatwia tyle kasy, będę spłacać innymi długami czyli rolowac, no to będę mieć mały problem he he