W piątek ropoczynają się w Budsławiu dwudniowe uroczystości jubileuszu 400-lecia obecności Cudownego Obrazu Matki Bożej. Do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny docierają już pierwsi pielgrzymi. Budsławska ikona jest czczona nie tylko przez katolików, ale również przez białoruskich wyznawców prawosławia i unitów.
Przez kilka dni do Budsławia podążało kilkanaście pielgrzymek. Około 4 tysięcy pątników szło pieszo, część jechała rowerami, motocyklami i samochodami. Białoruska kolej uruchomiła dwa dodatkowe składy pociągów, dzięki którym pielgrzymom będzie łatwiej dojechać i wyjechać z sanktuarium. W sumie przewiduje się przybycie około 40 tysięcy wiernych.
W 1598 roku papież Klemens VIII podarował obraz mińskiemu wojewodzie Janowi Pacowi z okazji jego przejścia z kalwinizmu na katolicyzm. Po śmierci Paca obraz trafił do Izaaka Sołokaja, który w 1613 roku przekazał obraz klasztorowi Bernardynów w Budsławiu.
Obraz zasłynął cudami uzdrowień, które zostały opisane przez przeora klasztoru Eleuteriusza Zielejewicza w książce „Zodiak na ziemi”. Pierwszy cud odnotowano w 1617 r., kiedy to odzyskał wzrok pięcioletni niewidomy chłopak Jozafat Tyszkiewicz, późniejszemu znany ojciec karmelita.
W latach 1654-1667, podczas wojen miedzy Rosją a Rzeczpospolitą, cudowny obraz wywieziono z Budsławia do Sokółki pod Białymstokiem. W 1864 roku władze carskie ostatecznie zlikwidowały klasztor bernardyński w odwecie za pomoc udzielaną powstańcom styczniowym, przeznaczając go na wojskowe stajnie. W konsekwencji został on zupełnie zrujnowany.
W okresie międzywojennym Budsław był położony w granicach II Rzeczpospolitej, w ówczesnym powiecie wilejskim województwa wileńskiego. Do 17 września 1939 stacjonował tam garnizon batalionu KOP „Budsław”.
Ożywienie kultu Cudownego obrazu nastąpiło dopiero na początki lat 90. W 1992 roku rozpoczęły się coroczne lipcowe pielgrzymki do obrazu Matki Boskiej Budsławskiej. 2 lipca 1996 nuncjusz papieski odczytał w sanktuarium papieski dekret, w którym ogłosił Matke Bożą Budsławską – opiekunką archidiecezji mińsko-mohylewskiej.
Ważnym akcentem jubileuszowych obchodów w Budsławiu będzie zakończenie peregrynacji Cudownego Obrazu po diecezjach białoruskich. W obecności legata papieskiego Jean-Louisa Taurana, zostanie poświęcony krzyż i pomnik. Podczas uroczystości zostaną wniesione do świątyni relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Wczoraj, 4 lipca, kardynał Jean-Louis Tauran przewodniczący papieskiej rady ds. dialogu międzyreligijnego, spotkał się w Mińsku z metropolitą mińskim i słuckim Filaretem- patriarchą Białorusi.
W spotkaniu z głową białoruskiej Cerkwi Prawosławnej uczestniczył między innymi Nuncjusz Apostolski na Białorusi, abp Claudio Gugerotti, metropolita mińsko – mohylewski i arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.
Według oficjalnego portalu Białoruskiego Kościoła Prawosławnego, podczas rozmowy kardynała Taurana z metropolitą Filaretem została podniesiona kwestia stosunków państwo-kościół na Białorusi. Legat papieski powiedział, że widzi dobrą wolę władz białoruskich i prezydenta do owocnej współpracy obu wyznań. Obie strony także omówiły stan i perspektywy dialogu Kościoła katolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.
Metropolita Filaret wręczył na ręce kardynała Jeana-Louisa Tarana prezent dla Ojca Świętego Franciszka – kopię Ewangelii Słuckiej, ewangeliarza prawosławnego, który powstał w XVI wieku na dworze książąt kopylsko-słuckich.
Kresy24.pl/catholic.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!