W Rahaczowie emeryci z karabinami szturmowymi zajęli poliklinikę – donosi kanał w Telgramie Flagstock.
W rejonie rohaczowskim (w obwodzie homelskim, nad Dnieprem) utworzono oddział tzw. „milicji ludowej”, odpowiednik polskich wojsk obrony terytorialej.
W skład oddziału weszli emeryci wojskowi, uczestnicy wojny w Afganistanie i byli milicjanci.
Panowie, jak widać na załączonych zdjęciach swoje najlepsze lata mają już za sobą, ale oddział dzielnie doskonali swoje umiejętności.
Dziś, w ramach ćwiczeń jednostka „zajęła” lokalny szpital.
Regionalna telewizja w relacji z ćwiczeń „milicji ludowej” wyjaśnia, że oddział będzie „utrzymywał porządek”. Ogółem do obrony terytorialnej powołano około 200 osób. Wszyscy rzekomo przeszli testy sprawnościowe (?), oraz pod kątem wiarygodności politycznej.
W lipcu 2022 r. komisarz wojskowy obwodu żłobińskiego Oleg Soczewka poinformował, że na szkolenie z zakresu obrony wojskowej będą powoływani wyłącznie poborowi lojalni wobec władzy:
„Przechodzimy planową, poważną selekcję, w tej sytuacji nie potrzebujemy osób z zewnątrz. Składamy określone wnioski i w razie potrzeby przeprowadzamy badania lekarskie osób odbywających służbę wojskową. Oznacza to, że obywatel ten przechodzi kompleksową kontrolę”.
Izba Reprezentantów RB zatwierdziła 15 czerwca 2023 projekt ustawy „O milicji ludowej”. Projekt ustawy określa zasady formowania się ochotniczych oddziałów, a także daje milicji prawo do użycia siły i broni oraz zatrzymań. Ale co najważniejsze, ochotnicy będą mogli trzymać broń w swoich domach.
27 maja ub. roku, szef Ministerstwa Obrony Białorusi Wiktor Chrenin powiedział, że biorąc pod uwagę „negatywne doświadczenia ukraińskie”, Łukaszenka postawił sobie za zadanie utworzenie milicji ludowej. W przypadku działań zbrojnych, zdaniem Łukaszenki, jednostki milicji ludowej „mogą przekształcić się w ruch partyzancki i stać się rezerwą obrony terytorialnej”.
Według wyliczeń MON do milicji ludowej może wstąpić 100-150 tys. osób. Jednocześnie resort nie wyklucza, że chętnych może być więcej.
Prawo przewiduje przechowywanie broni przez ochotników. Już teraz wiadomo, że będzie ją można trzymać w domu, a zasady przechowywania tej broni zostaną określona odpowiednimi dokumentami i dekretem rządowym.
ba
3 komentarzy
józef III
5 kwietnia 2024 o 19:44zasrańcy
Jagoda
7 kwietnia 2024 o 16:58Jakie państwo tacy terytorialsi !
cris
8 kwietnia 2024 o 06:43Nie to się dzieje naprawdę ? Zbowidowcy zajeli raczej aptekę 🙂