Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy Białorusi ogłosił zakończenie testów wstępnych zmodernizowanego systemu strzelania salwą reaktywną „BelGrad-2” i rozpoczęcie jego testów państwowych.
Według oficjalnego komunikatu, dotychczas powstał tylko jeden eksperymentalny pojazd bojowy BM-21B, zmodernizowany z radzieckiego modelu BM-21.
W prezentowanej maszynie jednostka artyleryjska jest umiejscowiona wyżej niż w poprzedniej wersji. Ponadto w ramach modyfikacji wprowadzono nowy mechanizm stabilizacji i poziomowania wyrzutni rakietowej, który pozwala na precyzyjne prowadzenia ognia w każdym terenie. Prawie dwukrotnie zwiększono platformę ładunkową na podwoziu produkcji białoruskiej z zamontowanymi stojakami na 40-60 rakiet, co pozwala na przeładunek wyrzutni bez pojazdu transportowego i skraca czas przygotowania do drugiej salwy.
Według doniesień BM-21B jest w stanie wystrzelić rakiety niekierowane wszystkich typów zaprojektowanych dla BM-21, o zasięgu do 35 kilometrów w trybie pojedynczym lub salwowym. Kontrolę ognia można przeprowadzić zarówno z kabiny, jak i za pomocą pilota znajdującego się w odległości do 60 metrów od samochodu.
Jak zauważa portal defence24.pl, obecnie białoruskie wojska lądowe mają na swoim uzbrojeniu aż cztery różne typy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych; poradzieckie BM-21 Grad (126 egzemplarzy), BM-27 Uragan (72 egzemplarze), BM-30 Smiercz (36 egzemplarzy) i rodzimy system tego typu o nazwie Polonez opracowany we współpracy z chińską zbrojeniówką na podstawie systemu A200.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!