Uwolnić historię”, to tytuł nowego projektu zainicjowanego przez Polaków z Brześcia. Jak zapowiadają, będą gromadzić materiały audiowizualne, nagrywać relacje świadków związane z historią życia Polaków na Polesiu.
Materiały opracowane znajdą się na specjalnie do tego stworzonym kanale na platformie serwisu internetowego You Tube. Będzie można je oceniać i komentować.
Podstawową forma narracji są wywiady z świadkami historii, krótkie dokumenty, reportaże, wspomnienia.
Z roku na rok mniej zostaje przy życiu bezpośrednich uczestników wydarzeń historycznych, które miały miejsce na ziemiach poleskich. W kontekście zwiększających się obecnie napięć na tle historycznym, stanowiących przedmiot dyskusji społecznej, oraz ze względu na konieczność prowadzenia dialogu na płaszczyźnie ponadregionalnej i ponadnarodowej wymagana jest archiwizacja oraz upowszechnienie dostępnych materiałów historycznych wraz z relacjami naocznych świadków dziejów Polaków na Polesiu.
Zebrane i upowszechnione materiały audiowizualne mogą takżepołużyć jako materiał badawczy dla młodych naukowców, historyków i krajoznawców.
Ośrodek „KARTA” w 2006 roku realizował projekt „KARTA z Polakami na Wschodzie”, mający na celu dokumentowanie losów Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski. Projekt jednak tylko w niewielkim stopniu dotyczył Polesia (obejmował mieszkańców Pińska i Słonimia). Planujemy znacznie rozszerzyć zakres dokumentacyjny o cały region, o dodatkowe formy narracyjne, a także wyjść poza ścisłe wywiady w kierunku opracowania drobnych dokumentów.
– Żywe wspomnienia: nagrania świadków historii, ich opowieści o życiu codziennym Polaków na Polesiu, wydarzeniach historycznych widzianych ich oczami, odrodzeniu Kościoła na Polesiu i religijności, tożsamości narodowej i in.
– Miejsca mówią najgłośniej: relacje o miejscowościach na Polesiu zamieszkałych przez Polaków albo związanych historycznie z losami polskiej ludności.
– Życie duchowe i religijne na Polesiu: krótkie dokumenty o życiu Kościoła, jego dziejach i współczesności.
– Sąsiedzi: stosunki polsko-białoruskie.
– Najdroższe sercu: piosenki, wiersze, bajki, tradycje.
Kresy24.pl/„Echa Polesia”?
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!