Wraz z uchwaleniem ustawy o oligarchach doszło do kolizji prawnej, przez którą należałoby ponownie zagłosować na nią. Poinformował o tym przewodniczący partii „Hołos” Jarosław Żelezniak.
„Ustawa o oligarchach 5599 zostanie przegłosowana ponownie… 100 500 razy mówili, że są błędy prawne. Teraz potrzebujemy kolejnego głosowania w Radzie (zgodnie z art. 131), aby naprawić konflikt prawny. W przeciwnym razie nie podpiszą. W czym problem? Trzy (396, 398, 406) poprawki, które są ze sobą sprzeczne” – poinformował.
Według niego deputowani chcą ponownie głosować za art. 5 ustawy. „Artykuł o tym, jak oligarcha jest uznawany za oligarchę” – wyjaśnił parlamentarzysta i nie wykluczył, że to głosowanie może się odbyć w przyszłym tygodniu.
Z kolei przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Razumkow podziękował właściwej komisji parlamentarnej i samemu parlamentowi za „poparcie poprawki mojej i moich kolegów pod numerem 398”.
„Teraz Narodowa Agencja ds. Przeciwdziałania Korupcji, na wniosek specjalnej komisji, wprowadzi osoby do rejestru oligarchów” – napisał.
Zgodnie z tabelą porównawczą do drugiego czytania projektu ustawy o oligarchach, zaproponowano poprawkę nr 398, której autorem był również Razumkow, aby ustalić, że decyzję o uznaniu osoby za oligarchę podejmuje dyrektor Narodowej Agencji ds. Przeciwdziałania Korupcji na wniosek Komisji ds. przeciwdziałania nadmiernemu wpływowi osób, mających istotne znaczenie gospodarcze lub polityczne w życiu publicznym.
Jednocześnie poprawka nr 398 nie została poddana pod głosowanie przy uchwalaniu ustawy. Deputowani głosowali za poprawką nr 406, która stanowi, że decyzję o uznaniu osoby za oligarchę podejmuje Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony na wniosek Rady Ministrów, członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Narodowego Banku Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy lub Komitetu Antymonopolowego.
Ustawa o oligarchach była rozpatrywana według specjalnej procedury: postanowiono poddać pod głosowanie tylko 13 poprawek, które zostały określone jako główne przez Komisję Rady Najwyższej ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu. Pozostałe poprawki do odpowiednich artykułów ustawy zostały automatycznie odrzucone.
W tym samym czasie przedstawiciel prezydenta w parlamencie, deputowany „Sługi Ludu” Fiodor Wenisławski, który przedstawił poprawki, podał numery tych poprawek, które są automatycznie odrzucane.
Po nim, tuż przed głosowaniem za każdą z 13 poprawek, numery poprawek automatycznie odrzuconych powtórzył pierwszy wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk. Kiedy poprawka nr 406 została poddana pod głosowanie, obaj nie wymienili poprawek nr 396 i nr 398 na liście automatycznie odrzuconych. To prawdopodobna przyczyna kolizji proceduralnej.
Przypomnijmy, wczoraj Rada Najwyższa przyjęła prezydencką ustawę o oligarchach. Głosowało za nią 279 z 379 deputowanych zarejestrowanych na sali posiedzeń. Projekt został rozpatrzony w specjalnym trybie, tj. rozpatrzono tylko 13 poprawek na 1270 zgłoszonych. Ustawa wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu. Wygasa po 10 latach od daty jej wprowadzenia.
Opr. TB, https://t.me/yzheleznyak/528
fot. https://www.facebook.com/Rada Najwyższa Ukrainy
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!