Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Według służby prasowej Pentagonu, nowy pakiet przewiduje dostarczenie większej ilości amunicji do wyrzutni rakietowych HIMARS, przechwytujących pocisków przeciwlotniczych i pocisków artyleryjskich.
„Dzisiaj Departament Obrony USA ogłosił nową krytyczną pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. Obejmuje to upoważnienie prezydenta do zapewnienia pomocy w zakresie bezpieczeństwa z dostarczeniem większej ilości amunicji do dostarczanych przez USA wyrzutni rakietowych HIMARS, pocisków przechwytujących dla obrony powietrznej i pocisków artyleryjskich, których Ukraina używa do swojej obrony” – czytany w komunikacie.
Nowa pomoc w wysokości do 500 mld dolarów zostanie udzielona w ramach upoważnienia prezydenta USA Joe Bidena do przekazania z zapasów Pentagonu większej ilości amunicji do HIMARS, środków przechwytywania obrony powietrznej i pocisków artyleryjskich. Obejmuje również systemy przeciwpancerne, broń strzelecką, pojazdy ciężkie oraz pomoc techniczną, potrzebną do wzmocnienia ukraińskich obrońców na polu bitwy.
Ponadto w ramach Inicjatywy Pomocy Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI) przyznano 2,1 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone na obronę przeciwlotniczą, pociski artyleryjskie i czołgowe, systemy moździerzowe, rakietowe i przeciwpancerne.
Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie militarnie i gospodarczo od początku inwazji na pełną skalę na Federację Rosyjską. Pod koniec marca okazało się, że USA mogą ogłosić nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy o wartości 2,6 mld dolarów, który ma obejmować radary obserwacyjne, pociski przeciwpancerne i dodatkowe rakiety obrony powietrznej NASAMS. Na liście znajdą się także inne rodzaje amunicji, w tym czołgowa.
16 marca koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby, ogłosił nowy pakiet pomocy bezpieczeństwa dla Ukrainy ze Stanów Zjednoczonych. Zaznaczono, że może ona obejmować amunicję HIMARS (kaliber 155 mm), pociski przeciwradiolokacyjne o dużej prędkości (HARM), a także amunicję kalibru 25 mm.
Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział, że obecnie główną potrzebą Ukraińców na polu walki jest obrona powietrzna dalekiego zasięgu. Uważa, że samoloty wielozadaniowe F-16 nie pomogą Ukrainie na tym etapie wojny.
Opr. TB, www.defense.gov
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!